Kapalıçarşı dan TL’ ye geri dönüş

Kapalıçarşı da artık kiraları ödeme de TL’ ye dönüş başlıyor.

Kapalıçarşı dan TL’ ye geri dönüş
Kapalıçarşı dan TL’ ye geri dönüş Beyza
Bu içerik 1216 kez okundu.

Dükkân sahiplerinin yıllardır devam ettirdikleri bu gelenek ile kiralarını döviz ya da altın ile almalarını devam ettirmeleri esnafı zor durumun içine sokuyordu. Cumhurbaşkanı’ nın 2016 yılında ki çağrısına rağmen dükkân sahiplerinin kiralarda herhangi bir indirimin söz konusu olmaması neticesinde çarşıda esnaf kan ağlama durumuna geldi.

Kapalıçarşı’ da toplam da 3 bin 600 dükkân bulunmaktadır. Gün içerisinde özellikle yaz aylarında toplamda 500 bin kişinin ziyaret ettiği Kapalıçarşı da yaklaşık bine yakın dükkan kilit vurmak zorunda kaldı. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkan Yardımcısı Haşim Güreli yaptığı açıklamada ana cadde üzerinde bulunan dükkanların kiralarında bir artışın söz konusu olduğu fakat diğer dükkanlar için herhangi bir artışın söz konusu olmadığı ifadelerinde bulundu.

Haşim Güreli, “ Döviz ve altınla kira alınması sonucunda kiralarda da artış  yaşandı. Ancak şuan türk lirasına dönüşlerde hızlı bir gelişme oldu. Bu dönüşler sayesinde kiralarda düşüş yaşanacak ve kapanan dükkanlar da geri açılacaktır” ifadelerinde bulundu.

Aynı zamanda yüksek kira fiyatlarının da satılan ürünlere yansıdığını ifade eden esnaf, bu durumun gelen yabancı ve yerli alıcıyı da rahatsız ettiğini ve özellikle gelen turist sayısında ciddi oranda bir azalma meydana geldiğini ifade etti.

Kapalıçarşı dünyanın en eski çarşılarından olma özelliğine sahip olan yerdir. Senede 92 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu ziyaretlerde en çok ilgiyi de kuyumcular görmektedir. 

kapalıçarşı TL kira
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu