Damar tıkanıklığı yaşayanlara müjdeli haber

Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda damar tıkanıklığına yeni yöntem buldular.

Damar tıkanıklığı yaşayanlara müjdeli haber
Damar tıkanıklığı yaşayanlara müjdeli haber Beyza
Bu içerik 5392 kez okundu.

Ciddi bir sağlık problemi olan damar tıkanıklığı tedavisinde uzmanlar tıraşlama ya da kazıma aterektomi metodunun da cerrahi adına önemli bir alternatif olduğunu ifade ettiler. Damar tıkanıklığı problemi yaşayan hastalar için geliştirilen aterektomi yönteminin son birkaç yıldır uygulamasının da daha sık görüldüğünü ifade eden uzmanlar:  “ Hastalıkta yürüyorken ya da merdiven çıkarken oluşan baldır kaslarında ki ağrılar dinlendiğiniz zaman geçebilir, daha da ilerlemiş olduğu zaman ise hastalık dinlenirken de devam edebilir. Özellikle sigara, hipertansiyon, diyabet, obezite gibi hastalıklar damar tıkanıklığını ciddi mana da tetiklemektedir” açıklamalarında bulundu.

Aterektomi işleminin de ameliyat şansı düşük olan ya da ameliyat riski yüksek olan ve stent takılma imkanı olmayan hastalar için uygulanabilir bir tedavi yöntemidir. En çokta dizin altında ki ince damarların tıkalı olduğu hastalarda cerrahi müdahale yapılabilme şansının düşük olduğu için, bu hastaların ayaklarında kalıcı hasarlar kalıp hatta kaybedebilme şansının da çok yüksek olduğu düşünülürse aterektomi işlemi bu hastalar için son derece uygundur.

Aterektomi işlemi için özel olarak dizayn edilmiş ameliyathanelerde lokal anestezi tekniği ile damarlarda ki darlığın boyuna ve yerine göre balon ve stent uygulamasının yanında hastalarda başarılı adımlara imza atıyor denilebilir. Bu yöntemde damarın içerisinde yer alan darlığa neden olmuş kireçlenmeler kazılarak damar temizleniyor. Bu operasyon ile birlikte damarlarda yüzde 90 oranında bir açılma sağlanmış oluyor.

 

damar tıkanıklığı aterektomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu