ABD Ukrayna'nın savunma sistemini güçlendiriyor

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusuna 48 milyon dolarlık 215 adet anti-tank füzesi ve 34 füze fırlatma rampası satışı yapacağı belirtildi.

ABD Ukrayna'nın savunma sistemini güçlendiriyor
ABD Ukrayna'nın savunma sistemini güçlendiriyor Akay
Bu içerik 463 kez okundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusuna 48 milyon dolarlık 215 adet anti-tank füzesi ve 34 füze fırlatma rampası satışı yapacağı belirtildi. Satışın Ukrayna'nın savunma sistemlerini güçlendirmek için yapılacağı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, "ABD, Ukrayna'nın uzun vadeli savunma kapasitesi inşasına yardımcı olma, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma ve muhtemel saldırganlıkları caydırma çabalarımızın bir parçası olarak bu ülkeye geliştirilmiş savunma kabiliyetleri temin etmeye karar vermiştir" dedi.

ABD, böyle bir satışın tamamen savunma amaçlı olduğunu ve egemen bir devlet olan Ukrayna'nın kendini savunma hakkı olduğunu açıkladı. ABD'li yetkililer, "Her zaman ifade ettiğimiz gibi Ukrayna egemen bir devlettir ve kendini savunma hakkına sahiptir" diye belirtiler. 

Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanacak satış dosyasını ABD Başkanı Donald Trump'un imzalaması bekleniyor. Trump imzaladıktan sonra, 30 gün süresi içerisinde kongrede görüşülecek ve kabul edilirse satış gerçekleşecek. Dünya medyasının tahminine göre, satışın ABD ile Rusya arasındaki gerilimi daha da artıracağı ifade edildi. Bilindiği gibi geçen aylarda Ukrayna sorununda ABD ile Rusya karşı karşıya gelmişti.

 

ABD Ukrayna anti-tank füzesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu