Kudüs oylaması yapıldı

ABD Başkanı Donald Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinden dolayı, Birleşmiş Milletler Kurulunda bunun reddi için oylama yapıldı.

Kudüs oylaması yapıldı
Kudüs oylaması yapıldı Akay
Bu içerik 531 kez okundu.

ABD Başkanı Donald Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinden dolayı, Birleşmiş Milletler Kurulunda bunun reddi için oylama yapıldı. Kurul üyesi 193 ülkeden 172'si katıldı. Oylamada 128 evet 9 red ve 35 çekimser kararı çıktı.

Filistin'de sevinç yaratan oylamanın ardından, Filistin Başkanı Mahmud Abbas’'ın sözcüsü Nebil Ebu Ridaniye, "Oylama Filistin için bir zaferdir. Bu işgale son vermek ve Doğu Kudüs’ün başkentimiz olduğu bir Filistin devleti kurmak için BM ve tüm uluslararası forumlardaki çabalarımızı sürdüreceğiz" diye belirtti.

Filistin'in askeri kanadı Hamas ise, oylamadan memnunluk duyduğunu ve Trump'un kararına güzel bir cevap olduğunu ifade ettiler. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, oylama sonucunun sevindirici olduğunu ve Trump'un bütün tehditlere rağmen evet kararı çıktığını ifade etti.

İsrail tarafından tepkiler ise farklı geldi. İsrail çekimser oylara sığınarak kendini savundu ve çabalarından dolayı ABD Başkanı Donald Trump'a teşekkür etti. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, "Kudüs her zaman İsrailin başkenti olacak ve hep öyle kalacak. Bu tiyatroya katılmayı reddeden ülke sayısının fazlalığını ise takdir ediyorum" dedi.

İşte BM'nin Kudüs ile ilgili tam metni:

Kutsal Kudüs Kenti'nin özel statüsünü, özellikle de BM kararlarında belirtildiği üzere kentin ruhani, dini ve kültürel boyutlarının korunma ihtiyacını göz önünde bulundurarak

Kudüs’ün nihai statüsüne BM kararları çerçevesinde yürütülecek müzakereler sonucunda karar verilmesi gerektiğini vurgulayarak

Kutsal Kudüs Kenti'nin statüsünü, karakterini veya demografik yapısını değiştirme niyetindeki kararların yasal bir etkisi olmadığını, geçersiz olduğunu ve Güvenlik Konseyi’nin kararları doğrultusunda iptal edilmesi gerektiğini tekrar tasdik ederek

Tüm devletleri BMGK'nın 478 sayılı kararı uyarınca Kudüs'te diplomatik misyon kurmaktan kaçınmaya davet eder

Sahada iki devletli çözümü tehlikeye atan negatif trendlerin geri çevrilmesi ile vakit kaybetmeden, Orta Doğu'da Birleşmiş Milletler kararları ve toprak hakkı da dahil olmak üzere Madrid şartnamesini, Arap Barış İnisiyatifi'ni ve Orta Doğu Dörtlüsü Yol Haritası'nı temel alan kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışa ulaşmayı hedefleyen uluslararası ve bölgesel çabaların hızlandırılmasına yönelik çağrısını tekrar eder.

 

Filistin İsrail Kudüs BM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu