Şaşılık deyip geçmeyin

Doğal gözlerde ki aksların ve paralelliğin dengesinin bozulması sonucunda kişide yaşanan durum şaşılık olarak adlandırılır.

Şaşılık deyip geçmeyin
Şaşılık deyip geçmeyin Beyza
Bu içerik 1142 kez okundu.

Uzmanlar çocukların gözlerinde obje- ışık takibi ve gözlerinin hedefine odaklanmaları durumunun 3. ay da geliştiğini ifade ettiler. Bu zaman içerisinde de çok açık bir şekilde olmamak üzere bir miktar ve gidip gelici gözde kaymaların olması doğal karşılanabilir. Ancak daha sonra 3. ay geçtikten sonra da bu göz bozuklukları hala devam ediyor ise hiç beklemeden bir uzmana başvurmaları gerekir.

Şaşılık hem çocuklarda hem de yetişkin bireylerde görülebilir. Çocuklarda ise yaşanan kaymalar bilinen başka bir sebebe bağlı olamayacağından görme problemi yaşatabilecek bir takım hastalıklara kapı açabilir. Bundan dolayı da şaşılık problemi fark edildiği anda direk doktora gidilmesi gereken bir hastalıktır.

Eğer ki gerçekten şaşılık problemi var ise bu durum zaman içinde düzelir denilemez. Kısacası beklemenin faydası yoktur.  Hatta şaşılık problemi yaşayan bebeklerde iki gözünde sağlıklı bir görme sorunu yaşayacağı açık ara ortadadır. Bu durumun tedavisine de ilk fark edildiği andan itibaren başlamak gerekir. Aksi takdirde gözde kalıcı tembellik yaşanabilir. Sağlıklı doğmuş olan bebeklerin 6 ay – 1 yaş arasında ilk göz muayenesinin yapılmış olması gerekir.

Çocuğun 3 yaşlık döneminde ki görme muayenesinde oluşabilecek olan herhangi bir göz problemi tedavi edilebilmesi açısından zor bir durumdur. Çünkü çocukluk çağında görülen şaşılıkta bir anda tedavi mümkün değildir. Bu durumlarda da göze cerrahi müdahale gerekli olabilir.

 

 

şaşılık göz çocuk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu