Tüketicinin güveni sarsıldı.

Tüketici güven endeksi aralık ayında bir önce ki aya göre gerileme gösterdi.

Tüketicinin güveni sarsıldı.
Tüketicinin güveni sarsıldı. Beyza
Bu içerik 1667 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumunun ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma ile yapmış oldukları anket sonuçlarından açıklanan tüketici güven endeksi bir önce ki aya göre % 0,1 oranında azalma gösterdi. Kasım ayında 65, 2 olan tüketici güven endeksi Aralık ayına bakınca 65, 1 oranında azaldı.

Hanenin maddi durum beklentisinde ise %0, 3 oranında bir artış yaşanarak 84, 8 oranına ulaştı.

Genel ekonomik durum beklentisine bakarsak Kasım ayında ki oran 87, 1 iken Aralık ayında, %0,5 oranında bir artış göstererek 87,5 değerine yükselme gösterdi. Yaşanan bu artış gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha kötüye doğru artış göstereceği yönünde fikri olan tüketicilerin geçtiğimiz bir önce ki aya göre azalma yaşanmasından kaynaklandı.

Aynı şekilde işsiz sayısı beklentisi endeksinde de Kasım ayında ki oran 70, 9 iken Aralık ayında ki oran ise % 0, 5 oranında bir azalma göstererek 70, 6 oranına geriledi. Yaşanan bu azalışta gelecek olan 12 aylık dönem içerisinde ki işsiz sayısında gerileme bekleyenlerin azalma göstermesinden kaynaklanmış oldu.

Tasarruf etme ihmaline değinirsek burada % 2, 9 oranında bir azalma yaşandı. Kasım ayında ki endeks 18 iken Aralık ayına baktığımızda 17,5 değerinde azalma yaşandı. Hesaplanan bu düşüş de gelecek olan 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimalinin var olduğunu bekleyen tüketicilerin azalmasından kaynaklandı. 

tüketici aralık endeks
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu