Bankaya borçlananlar dikkat

Birçok banka tahsilâtını yapamayınca alacaklarını cüzi miktarda varlık yönetim şirketlerine sattı.

Bankaya borçlananlar dikkat
Bankaya borçlananlar dikkat Beyza
Bu içerik 1311 kez okundu.

Yıl bitimine yaklaşınca birçok banka tahsilatları konusunda harekete geçti. Tahsilatını yapamayan bankalar alacaklarını cüzi miktarlar karşılığında varlık yönetim şirketlerine sattı. Hatta son 3 ay içerisinde satışını yaptığı tutar 2 milyar lira seviyeye ulaşmış oldu. Bu satışı yapan 6 bankanın kasasına giren para ise 125 milyon TL tutarındadır.

Vadesi dolmuş olup 90 gün içerisinde ödenmemiş olan borçlar, tahsili geçmiş alacak olarak değerlendirileceğinden mevzu bahis olduğunda direk yasal takip süresine geçiliyor.

Sonrasında bankalar alacak oldukları tutarları gecikme tarihleri, yasal süreç ve müşteri bilgileri gibi tüm bu ilgili durumları göz önünde bulundurarak bir takım paketler hazırlayarak bu paketleri dönemlere ayırıp ihale ile satışa çıkartıyor. Yapılan bu satışlar ile banka da uğraştığı birçok iş ve yükünden kurtulmuş oluyor. Alınacak olan miktar ile satışlardan elde edilen ücretler arasında ki farkta bankaların hazinelerine zarar olarak aktarılıyor.

Bankalardan tahsili yapılamamış olan alacakları cüzi miktarlarda satın alan varlık yönetim şirketleri bu işlem sayesinde gücüne de güç katmış oluyor. Borçlu vatandaşa da ödeyebilmeleri konusunda bir takım seçenekler sunarak borçluların varlık yönetim şirketlerine  borçlarının tamamının ödeyeceklerini ifade ettiği durumlarda da ciddi oranda indirim imkanı sunuyor.

Son 3 aylık dilim içerisinde alacaklarını satan bankalar;

  • Şekerbank
  • QNB
  • Finansbank
  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • Albaraka Türk olarak kayıtlara geçmiştir. 
banka tahsil borç alacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu