Kendi kendini tamir eden cam bulundu

Tokyo Üniversitesi öğrencileri, kendi kendini tamir eden telefon camını buldular.

Kendi kendini tamir eden cam bulundu
Kendi kendini tamir eden cam bulundu Beyza
Bu içerik 1057 kez okundu.

Telefonların ekranında kırılan camlar için çözüm Japonya’ da bulundu. Ekran camında oluşan kırıklarını ve çatlaklarını kendi kendisini tamir edebilen cam icat edildi. Birçok telefon kullanıcısına rahatlık sunacak olan bu camlar “ polieter- tiyoüre” isimli bir polimerden yapıldı. Yapılan bu camda kullanılan madde elle  bastırıldığında yüksek derecede ki sıcaklığa gerek kalmadan çatlaklarını gidermeye başlıyor.

Tokyo Üniversitesinde bulunan bu cam, Takuza Aida ekibi tarafından yapılan bir takım çalışmaların sonucunda bu cam bulundu. Bu camın sadece telefonların ekranlarında  değil diğer hassas olan teknolojik tüm cihazların ekranlarında kullanılabileceği de söyleniyor. Piyasada satın alınan kırılmaz cam olarak bilinen camların da sık sık kırıldığını düşünürsek bulunan bu ürünü duyan birçok tüketici çok sevinecek.

Daha önceleri plastik ve kauçuk maddelerde kendi kendisini tamir edebilen ürünler geliştirildi fakat bu maddenin en büyük özelliği ise sert olmasıdır.

Bu ürünün bulunması da tam anlamı ile bir tesadüf sonucu ortaya çıkmıştır. Yu Yanagisawa adlı Yüksek lisans Öğrencisi bu maddeyi bir yapıştırıcı olarak hazırladığını ifade ederken polimerin de yüzey kısımlarının birbirine yapışık olan kenarlarını kesince 21 santigrat derece de üzerine 30 saniye boyunca baskı uyguladığında oluşan çatlakların kaybolduğunu gördüğünü aktardı.

Gördüğü bu tablo karşısında şaşkın olan Yu Yanagisawa birkaç kez daha aynı şeyi denedi ve daha sonra bu durumdan emin olduğunu ifade etti. 

polieter tiyoüre kırılmaz cam Japonya Takuza Aida
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu