Çocuklarda dijital körlük

Uzmanların araştırmalarına göre çocuklarda ve gençlerde yakın gelecekte ciddi bir görme bozukluğu yaşayacaklar.

Çocuklarda dijital körlük
Çocuklarda dijital körlük Beyza
Bu içerik 1561 kez okundu.

Uzmanlar “şuan görülmeyen bir salgın” diye adlandırdıkları soruna karşı “20 – 20 – 2 formülü’ nü tavsiye ediyor. Prof. Dr. Caroline Klaver’ in açıklamalarına göre çocuklar gün boyu tablet ya da kitaplara çok yakından bakan çocukların doğal olan göz yapıları bozulmaktadır. Normal hali ile yuvarlak olan göz bebekleri zamanla oval şekle dönüşüyor. Oluşan bu şeklin sonucunda da gözün hemen arkasında ışığı yakalayan hücreler zamanla hasar görmeye başlıyor. Prof. Klaver’ de zamanla bu durumun artık geri dönüşümü olmayan bir zaman olarak nitelendirileceğini söylüyor.

Göz uzmanları da gözde oluşan sorunları önleyebilmek için “20-20- 2 klavuzu” isimli bir formül önermektedirler. Bu formülün manası da “20  dakika sürekli bir şekilde kitaba ya da tablete baktıktan sonra 20 saniye bir ara vermeniz gerekir. Bunun haricinde gün içerisinde iki saat dışarı çıkın. Uzmanlar çocuklarda ki bu göz sağlığı sorunun ciddiye alınması gerektiğini savunuyor.

Caroline Klaver bu durumun herkeste aynı şekilde görülmediğini savunuyor. Ayrıca gün ışığı insanların göz sağlığı için çok önemlidir. Çünkü gün ışığı sayesinde gözün tam olarak yuvarlak kalabilmesi ve hücrelerin bozulmamasının sağlandığı dopamin maddesinin üretilmesini sağlayacak. Çocuklar okulda dahi olsalar mutlaka bir saatlerini dışarı da okul bahçesinde geçirmeleri gerekir. Prof. Dr. Caroline Klaver bu duruma çözüm için ancak çocukların dijital ekrandan ve kitap sayfalarından gün içerisinde en az iki saat uzaklaştırılıp farklı bir aktivite yapıp gün ışığı almaları gerektiğini ifade etti. 

göz tablet uzman çocuk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu