Dünyada ruh sağlığı her geçen gün geriye gidiyor

Dünya Sağlık Örgüt’ ünün açıkladığı verilere göre her geçen gün depresyonda olan kişi sayısı artmaktadır.

Dünyada ruh sağlığı her geçen gün geriye gidiyor
Dünyada ruh sağlığı her geçen gün geriye gidiyor Beyza
Bu içerik 1700 kez okundu.

Depresyon ile ilgili veri yayımlayan Dünya Sağlık Örgütü, depresyonda olan kişi sayısının son 10 yıl içinde yüzde 18 kadar artış göstererek 322 milyonu aştığı belirlendi. Bu konu ile ilgili basında yansıyan 66 bini aşkın fazla haberleri inceleyen Medya Takip Ajansı İnterpress’ in yapmış olduğu raporların sonuçlarından Türkiye de yaklaşık 3. 3 milyonu aşkın kişinin depresyonda olduğu ortaya çıktı.

Depresyonun kişiyi intihara sürüklediği en büyük risk faktörü olarak belirlenirken dünyanın genelinde yaklaşık olarak 800 bin kişinin depresyona girdiğini ve ülkemizde ise her 100 bin kişiden 12.6 lık kısmının da intihar ettiği ortaya çıktı.

Depresyon özellikle kadınlarda daha çok görülüyor. Kadınların yüzde 5.1 inin, erkeklerin ise yüzde 3. 6 sının depresyonda olduğu tespit edildi. Hayat standartları ve yaşam kalitesi yüksek olan ülkelerde yaşayan kişilerin yüzde 50 si tedavi görmektedir. Ancak düşük yaşam standartlarının olduğu ülkelerde ise bu oran yüzde 10 un altındadır.

Ülkemizde son yıllarda hem psikiyatrik anlamda ilaç tüketimi hem de depresyon ve diğer ruh sağlığında yaşanan bozuklukların artış gösterdiği tespit edildi. 2015 yılında Sağlık Bakanlığı’ nın açıkladığı verilerin sonuçlarına baktığımızda ülkemizde ki ruh hastalıklarının hastanelerinde yatan hastaların sayısının oranı 100’ e ulaşmışken, her 10 kişiden 1 ‘ inin de antidepresan kullandığı ifade edildi.

Tüm dünyada son yıllarda hızla artış yaşanan depresyonun işsizlik, yoksulluk, ölüm ve alkol bağımlılığı gibi nedenlerle artışın yaşandığı söylenildi.

 

depresyon anti depresan dünyada depresyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu