Bakan Zeybekçi 'enflasyonu tek haneye çekeceğiz'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 2018'de yapacakları icraatlarla ekonominin daha iyiye gideceğini ve bu aşamada enflasyonun kalıcı tek haneye geleceğini belirtti.

Bakan Zeybekçi 'enflasyonu tek haneye çekeceğiz'
Bakan Zeybekçi 'enflasyonu tek haneye çekeceğiz' Akay
Bu içerik 625 kez okundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 2018'de yapacakları icraatlarla ekonominin daha iyiye gideceğini ve bu aşamada enflasyonun kalıcı tek haneye geleceğini belirtti. Bakan Zeybekçi, "İlk üç ayda tek haneye  inme beklentisi yüksek, nisana tek haneyle girilebilir. Hedefimiz ondan sonra bunu kalıcı hale getirmek" diyerek ifade etti.


Bakan Zeybekçi, 2017'de Orta Vadeli Program'da %5,6 büyüme beklediklerini ve bu hedefin %100'e yakın gerçekleştirdiklerini açıkladı. Zeybekçi, ilk üç çeyrekteki %7,3'lük büyümenin %1,5'lik  bölümünün ihracat, %2,5'lik bölümünün de yatırım ve üretimden oluşmasının sevindirici olduğunu söyledi.


Bakan Zeybekçi ekonomik büyümeyle ilgili şöyle dedi: "Ekonomi yönetimi olarak büyüme deyince ihracata, üretime, yatırıma dayalı büyümeyi tarif ediyoruz. Özel sektör yatırımlarına dayalı büyümeyi, en çok  istenen büyüme olarak görüyoruz. 2017'nin üç çeyreklik büyümesi, Türkiye için hiç  küçümsenmeyecek bir başarı destanıdır. Hele hele 2016'daki işgal girişimi,  etrafımızdaki ateş çemberi, Rusya ile ilgili bazı kısıtlamalarla ilgili  problemler, seçimlerden kaynaklanan AB ile ilgili beklentilerin negatif olarak  algılanması da eklenince. Halbuki realite öyle olmadı. AB ile ticareti ve  ihracatı, doğrudan yabancı sermaye girişlerini artırdık. Bütün bunların olduğu 2016 ve devamındaki bu yıl bunu başarabilmiş olmak, Türkiye için tüm dünyanın ayakta alkışlaması gereken bir başarıdır. Alkışlasınlar diye beklentimiz de yok. Türkiye'deki bazıları siyaset yapacağım derken, iktidarı kötülemek adına Türkiye'yi kötülemekten geri durmuyorlar. Türkiye muhteşem bir başarı yakaladı. Her türlü takdiri de hak ediyor."


Bakan Zeybekçi, 2017 yılının son çeyreğinde büyümenin yine yüksek olacağını belirtti. 4. çeyrekte de ihracat ve üretimin yüksek seviyede seyredeceğini ifade eden Zeybekçi şöyle dedi: "4. çeyrek için gerek kapasite  kullanım oranı gerekse sanayi üretim endeksindeki son değerlere bakarsak, beklentilerimizin de üzerinde güzel bir büyüme oranıyla yılı kapatacağız."

Nihat Zeybekçi Enflasyon Ekonomi Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu