Kadavralar görevinden etti!

Prof. Dr. Orhan Mağden kadavralar da yaşananlardan sonra görevinden alındı.

Kadavralar  görevinden etti!
Kadavralar  görevinden etti! Beyza
Bu içerik 741 kez okundu.

CHP Milletvekili Sertel’ in Dokuz Eylül Tıp Fakültesinden 9 ay önce iki kadavranın izinsiz bir şekilde İstanbul’ a götürüldüğünü ifade ederek Başbakan tarafından yanıtlanması için TBMM’ ye soru önergesi yöneltti.

İzinsiz alınan bu kadavraların daha önce ki rektör adayı olan Orhan Mağden tarafından herhangi bir belge ya da izin olmaksızın İstanbul da ki özel bir üniversiteye gönderildiğine dair soruşturmanın 9 ay öncesinden başladığını aktardı.

Daha sonra DEÜ Rektörü Prof. Dr. Erdal Çelik de bu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamalarında: “ Hastanelerine bağışlanmış olan iki adet kadavranın bir belge ya da izin olmadan başka bir özel hastaneye gönderildiği ” ifadesinde  ve bu kapsamda yürütülen soruşturmada DEÜ de Temel Tıp Bilimleri Anatomi Bilim Dalında görev yapan Prof. Dr. Orhan Mağden görevinden alındı.

Erdal Çelik açıklamalarının devamına “öncelikle belirtmek isterim ki yaşanan bu hadise benim Rektör olduğum dönemin öncesinde yaşanmıştır ve o dönem de olay ile ilgili soruşturma başlatılmıştır. Daha sonra Orhan Mağden’ in de kadavrayı kabullenmesi ile soruşturma geçen hafta sonlanmış oldu” açıklamalarında bulundu.

İzmir Milletvekili Atilla Sertel ise yönelttiği soru önergesi ile birlikte şu ifadelere yer verdi:

“ Diriyi bıraktılar gözlerini ölüye diktiler” ifadesi tam bu olaya söylenmiş bir söz. Zaten ülkemizde kadara bağışı ile ilgili bir takım eksik ve hatalı durumlar söz konusu.  Hatta bir çok tıp fakültesi öğrencisi kadavra göremeden fakülteden mezun oluyor. Konuya acilen açıklama getirilmesi ve açığa kavuşturulması için YÖK’ ün de olaya dahil edilmesi gerekir” değerlendirmelerinde bulundu.

 

 

kadavra Orhan Mağden DEÜ İzmir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu