YÖK, merakla beklenen YKS puan türlerini açıkladı

YÖK yüksek öğretime geçiş yapacak adaylar için olacak olan YKS sınavı puan türleri tablosunu açıkladı.

YÖK, merakla beklenen YKS puan türlerini açıkladı
YÖK, merakla beklenen YKS puan türlerini açıkladı Beyza
Bu içerik 1638 kez okundu.

Yükseköğretim Kurulu YÖK bugün son dakika gelişmesiyle birlikte, puan türlerini tablosunu belirledi. Adaylar burada belli olan tablolara göre, tercih tablosunu da buna göre belirleyecek. Adaylar hangi puan türüne göre tercih yapacakları, bu tabloya göre belli olacak.

Yeni yapılacak sınava göre bagaj puanları ise değişmedi. Önceki sisteme göre Mart ve Haziran aylarında yapılan sınavlar artık tek olarak Haziran ayında yapılacak. Eskiden sınavlar toplamda 6 oturumla yapılırken şimdi ise 3 oturumla yapılacak. Önceki sistemde 18 puan türü vardı ama yeni sistemde ise toplamda 5 puan türü bulunuyor.

Yeni sistemde birinci oturumda temel yetenek testi bulunacak. Temel yetenek testi sınavında ise Türkçe, Matematik Fen bilimleri ve sosyal bilimler testi bulunacak. Toplamda 120 soru bulunacak. İkinci oturumda ise adayların seçmek istedikleri bölümün ağırlıklarına göre Türk Dili ve edebiyatı, Matematik, Sosyal Bilimler, Din Kültürü, Fen Bilimleri sınavlarına giriş sağlayabilecekler.

TYT’nin katkısı % 40; Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Yabancı Dil testlerinden gelecek olan puan türlerinin katkısı ise %60 olacak.

Eskiden adaylar 4 ayrı oturumda 4 ayrı sınava girmekteydiler bu sınavlar sonrasında ise 9 puan türü hesaplanırdı. Bu sene adaylar yabancı dil dışında, iki oturumda gerçekleşecek ve adaylar Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimler olmak üzere, 3 puan türüne sahip olacaklar.

Eğitim Üniversite sınavı Puan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu