BES’ e 1. 3 milyon kişi de eklenecek

Yeni yıldan itibaren bireysel emeklilik sistemine yeni çalışanlar eklenecek.

BES’ e 1. 3 milyon kişi de eklenecek
BES’ e 1. 3 milyon kişi de eklenecek Beyza
Bu içerik 978 kez okundu.

2017 yılından bu yana uygulamada olan ve ülkede ki tasarrufların artırılması amacı ile otomatik olan BES’ e 45 yaşın altında bulunan çalışanlarında yer alacağı kademeli olan katılım yeni yılın içerisinde de devam edecektir.

Yeni yıl başından itibaren Kamu İktisadi Teşebbüsleri, mahalli idareler ya da 50 veya 100 çalışanı olan özel sektör de bu sisteme dahil olacak. Mevzu bahis olan bu grup ile otomatik BES sistemine yaklaşık olarak  1. 3 milyon çalışan eklenecek.

10 ya da 50 çalışanı olan özel sektör 1 Temmuz 2018’ de eklenecek.  50 ya da 100 çalışanı olan özel sektör de sisteme 1 Ocak 2019 dan itibaren katılacak.

Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik katılım olarak ilk başta bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör 1 Ocak 2017 de, memurlar ve 250 bin çalışanın yer aldığı özel sektörler de Nisan 1’ de sisteme dahil olurken 100 ve 250 arasında ki özel sektör çalışanları da 1Temmuz itibari ile sisteme eklenecek.

Sisteme yeni giren çalışanlardan mutlaka BES kesintisi yapılacak. Bu kesinti de prime esas kazancın yüzde 3 lük kısmına denk gelen tutarda BES kesintisi yapılacak.

Hazinenin de otomatik Bireysel Emeklilik Sistemine (BES )  daha çok kullanıcı çekip uygulamayı aktif kullanabilmek ve daha iyiye çekmek için çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir. 

BES 2018 1.3 milyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu