Obezite oranında artış yaşandı

Obezite oranının gün geçtikçe hızlı bir şekilde arttığı gözler önüne serildi.

Obezite oranında artış yaşandı
Obezite oranında artış yaşandı Beyza
Bu içerik 1175 kez okundu.

Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu açıklamalarda 2013 yılında 8. 3 olan obezite oranının 9. 9 yükseliş gösterdiğini belirterek, “ Bu hızın da ne kadar büyük ve tehlike vaddettiğini gösteriyor. Ayrıca kişilerde ki fazla kilo oranı da 2013 yılında yüzde 14. 2 gibi bir oran iken 2016 yılında bu rakam 14. 6 ya yükseldi. Çocuklarımızın geneline baktığımız zaman yüzde 74 ünün kilosu normal grubunda görünmektedir. Geriye kalan kısımda ise yüzde 1,5 kilosu düşük çocuklarımız var” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bilimleri Üniveristesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği Haliç Kongre Merkezi’ nde yapılan “ Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi” konulu sempozyumda bilgilerini paylaşan Sağlık Bakanı Demircan, özellikle “obezite tehlikesi” nin üzerinde durdu.

Bakan Demircan açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Sağlıklı bir gelecek ancak sağlıklı yetişmiş bireyler sayesinde olur. Çocukluk çağında yaşanan obezite ile ilgili geçen gün bir çalışmamız oldu. Çıkan sonuçlar aslında büyük bir tehlikenin içerisinde olduğumuzu gösterdi. 2013 yılında obezite oranı 8. 3 oranında iken şuan maalesef 9. 9 a yükselmiş. Buradan da görebildiğimiz gibi hızlı bir şekilde obezite tehlikesi büyüyor.

İnsan sağlığını etkileyen faktörlere baktığımız zaman genetik, çevre, beslenme ve yaşam tarzı gibi faktörleri sıralayabiliriz. Özellikle “kötü beslenme, fast food ve bunun yanında sanayi ürünü olan yiyeceklerin büyük küçük demeden hepimizi tehlike altına aldığını görüyoruz. Bundan dolayı da herkesin bilinçlenmesi gerektiğini” vurguladı. 

obezite sağlık bakanlığı Ahmet Demircan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu