ABD, YPG'ye silah sevkiyatını sürdürüyor

Türkiye'nin sözde müttefiki ABD, terör örgütü PKK/KCK'nın Suriye uzantısı YPG/PYD'ye silah sevkiyatını kestiğini açıklamasına rağmen, Pentagon, Afrin’deki teröristlere son 20 günde 3 farklı zamanda silah sevkiyatı yaptı.

ABD, YPG'ye silah sevkiyatını sürdürüyor
ABD, YPG'ye silah sevkiyatını sürdürüyor Kerem Çelik
Bu içerik 1184 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye'nin karşı çıkmasına rağmen Afrin’de faaliyetlerini sürdüren terör örgütü PKK’ya tanksavar sevkiyatı gerçekleştirdi. Başkan Trump’ın "PYD’ye silah vermeyi durduracağız" sözlerinin ardından geçen 20 günde teröristlere ABD tarafından 3 farklı tarihte silah sevkiyatı yapıldı. Bu silahların Pentagon tarafından, TSK’ya karşı kullanması için teröristlere verildi ve silahların TOW tipi gelişmiş antitank füzeleri olduğu öğrenildi. Pentagon 20 günde teröristlere 70 adet TOW tipi antitank sistemi gönderdi.

ABD tarafından, Afrin’e gönderilen BGM-71 (TOW) tipi tanksavarlar, Haseke-Münbiç-Sifira güzergahı üzerinden teröristlere teslim edildi. 1970 yılından beri ABD'nin bünyesinde bulunan bu silahlar Fırat Kalkanı Harekâtı'nda Türk askerine karşı kullanıldı.

ABD tarafından desteklenerek her geçen gün güçlenen Afrin’de Türkiye’ye karşı savaşa başlatma planı içerisinde olan teröristler, TSK'ya karşı ellerinde bulunan bu silahlarla üstünlük kuracağını düşünüyor. Teröristler bu silahların kullanımına dair eğitimi, Suriye’de 7 ayrı yere kurulan ABD kamplarında alıyor. Silahları kullanmakta uzmanlaşan teröristler daha sonra Afrin’e gönderiliyor.

Suriye ve Irak'ta kontrolü kaybeden kanlı terör örgütü DEAŞ'ın ardından, bölgede herhangi bir gerekçe olmadan PKK'ya silah sevkiyatı gerekçekleştiren ABD, bunun açıklamasını yapmakta zorlansa da, silah sevkiyatına son vermiyor. PKK'lı teröristler de, ABD'yi masun göstermek adına yayınladıkları videolarla bu silahları İdlib’den Fırat Kalkanı bölgesine giden TIR’lardan aldıklarını iddia ediyor

Pentagon tarafından sayısı her geçen gün arttırılarak teröristlere gönderilen BGM-71 antitank füzelerinin maliyeti de bir hayli yüksek. Tanesi 55 bin dolara satılan bu silahlardan PKK'nın bünyesinde yaklaşık 200 adet bulunuyor. Bu silahların haricinde örgütün deposunda yine ABD tarafından gönderilen AT-4 tank imha silahları yer alıyor.

ABD ypg pyd Pentagon BGM-71 TOW
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu