Mehmetçiğin yemek duası değişti

Vatani görevini yerine getirmek için orduya katılan askerlerin, görev yaptıkları süre boyunca her gün okudukları yemek duasında değişiklik yapıldı.

Mehmetçiğin yemek duası değişti
Mehmetçiğin yemek duası değişti Kerem Çelik
Bu içerik 483 kez okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bünyesinde yer alan askerlerin her yemekten önce okuduğu yemek duası ve cenaze törenleriyle ilgili bir takım değişikliğe gitti. Bakan Canikli'nin talimatıyla askerlerin yemek duasında yer alan "Tanrımıza hamdolsun" ifadesi, "Allahımıza hamdolsun" ifadesiyle değiştirildi. Düzenlemede askerleri cenaze törenlerinde bandonun çaldığı cenaze marşı kaldırılarak, yerine Buhurizade Mustafa Itri'nin "Tekbir" adlı eseri getirildi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin talimatıyla yayımlanan ve komutanlıklara dağıtılan emirle yemek duası metnine "Allahımıza hamdolsun, milletimiz varolsun"  ifadeleri eklendi. Yemek duasının değişmesinin ardından yemekhanelerde bulunan  levhaların da değiştirildiği kaydedildi.

Bahse mevzu değişiklik, Genelkurmay Başkanlığınca Gaziantep sınırları içerisinde yer alan Köprübatı Hudut Karakolu icra edilen basın turunda dikkat çekti. Bakan Canikli imzası taşıyan emirde, şöyle denildi: 

"Milli Savunma Bakanlığına bağlı birlik, karargah ve kurumlarda yemek  duasının metniyle ilgili bazı tereddütler yaşandığı ve uygulamada farklılıklar  olduğu bilinmektedir. Mevcut tereddütleri ortadan kaldırmak ve yemek duasında  birliği sağlamak maksadıyla, birlik karargah ve kurum amirlerince yemekhanelerde  bulunan yemek duası levhası 'Allahımıza hamdolsun, milletimiz varolsun' şeklinde  düzenlenerek yemek duası bu metin doğrultusunda yapılacak. Kuvvet  komutanlıklarınca ilgili yönerge veya devamlı emirlerde emir esaslarına göre  gerekli değişiklikler yapılarak yayımlanacak. Emrin alınmasına müteakip  bölük/batarya/müstakil takım seviyesine kadar yayımlanarak uygulamaya başlanması  sağlanacaktır."

Türk Silahlı Kuvvetleri yemek duası Nurettin Canikli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor