Yükselen faizler, senetle satışa yöneltti!

Krediyle alınan konutlarda yaşanan düşüşler, senetle satışları arttırdı.

Yükselen faizler, senetle satışa yöneltti!
Yükselen faizler, senetle satışa yöneltti! Beyza
Bu içerik 1528 kez okundu.

Ülkemizde vatandaşların maaşlarının düşük seviyede, konut fiyatlarının ise yüksek seviyede olması sebebi ile konut sahibi olmak isteyen vatandaşın borçlanmadan ev alabilmesi artık çok zor. Düşük maliyet ve sunduğu uzun vadeler ile birlikte finansal işlemlere erişebilmek kolay olduğundan konut alımına erişebilmek hızlanırken, bir yandan da faizlerin yükseldiği göz önüne alındığında ortalık karışıyor.

Yükselen faizler ile birlikte 120 ay vade ile alınmış olan konutlar 100 bin liralık konut kredisi için bankaların alacağı faiz tutarı 116 bin liraya kadar çıkmaktadır. Gayrimenkul satıcıları da aylık belirlenen faiz oranının yüzde 1.50 ye kadar çıkması ile konut alma talebinde yaşanan düşüşün önüne geçebilmek için alıcıya düşük peşinatlı, ara ödemeli, vade farksız ödemeli gibi bir takım seçenekler sunuyor. Sonuç olarak bu durumda kredili satış yerine senetli satış alımında artış gösterdi.

Gayrimenkul bilgi servisinin verilerine göre de Kasım ayında konut satışlarında ki senetli satışların kullanım oranı yüzde 44 oldu. Bankalardan alınan kredilerin kullanım oranı ise yüzde 30 lara indi. Peşin olarak alımlar ise yüzde 26 ya indi.

Kasım ayında baktığımızda ise satışı yapılan konutların yüzde 31 lik kısmı bitmiş olan konutlar, yüzde 69 lık kısmı ise bitmemiş olan konut stoklarından meydana geldi. Markalı olarak nitelendirilen konutlarda ise yabancılara karşı yapılan satışlarda satışlar 1 puanlık bir düşüş ile birlikte yüzde 4 lere kadar gerileme gösterdi. 

banka faiz Kasım senet konut
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu