Ses kısılması deyip geçmeyin

Sesin kullanımının yanlış olduğu durumlarda ses tellerinde bazı durumlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Ses kısılması deyip geçmeyin
Ses kısılması deyip geçmeyin Beyza
Bu içerik 757 kez okundu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesini Ümraniye Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinin Kulak Burun Boğaz Kliniğinin yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda ses kısıklığı yaşandığı zaman gırtlağa ait olarak bir takım hastalıklar içerdiğinden, yaşanan sorunun da en önemlisinin akut larenjit olabileceğini ifade etti.

Akut alerjit dediğimiz şeyde ses tellerinin üst solunum yollarında ki viral enfeksiyonları ya da sesin yanlış veya eksik kullanılması sebebi ile birlikte oluşan ödem sonucu oluşan klinik bir durum olduğunu ifade eden uzmanlar şu ifadelere yer verdi; Sürekli olarak sesinizi yanlış kullandığınızda ses tellerinizde nodül, polip ya da kist ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

En çokta ses sanatçılarının ya da öğretmenlerin maruz kaldığı ses teli nodülleri ya da korkutucu bir kist olmaması durumunda yaşam standartlarınızı düşürmede birebir olur. Ses kısıklığına neden olan bir başka durumda ani bir şekilde yüksek ses ile bağırıp konuştuğunuz zaman ses telleriniz kanama yapabilir.

Daha sonrasında ses tellerinizde yaşadığınız bu kanama ile birlikte en acilinden bir Kulak Burun Boğaz bölümüne gidip muayene olmalısınız. Muayene sonucunda doktorunuz size yüksek ihtimalle ses istirahati verir. Birde son zamanlarda sık görülen reflü de ses kısıklığını tetiklemektedir.

Reflü dediğimiz şey de, mide asidinin yemek borusuna geri gitmesidir. Böyle durumlarda özellikle sabah saatlerinde yaşadığınız belirgin olan ses kısıklıkları, boğazda oluşan yumru, yanma ya da takılma hissi ile sık sık karşılaşabilirsiniz. 

ses akut alerjik KBB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu