Avusturya aşırı sağa emanet!

Avusturya'nın aşırı sağ partileri ÖVP ile FPÖ koalisyon görüşmelerinde el sıkıştı. Aşırı iki sağ partinin anlaşması nedeniyle Avusturya, Batı Avrupa'nın aşırı sağla yönetilen ilk ve tek ülkesi oldu.

Avusturya aşırı sağa emanet!
Avusturya aşırı sağa emanet! Kerem Çelik
Bu içerik 448 kez okundu.

Özgürlük Partisi'nin üst düzey yetkilisi olan aşırı sağcı politikacı Herbert Kickl, muhafazakar Halk Partisi'yle kurulan yeni koalisyon hakkında "içinde çok iyi bir his" bulunduğunu söyledi.

Avusturya cumhurbaşkanı, yeni seçim planlamasından iki ay sonra cumartesi günü yeni koalisyonu onayladı.

31 yaşındaki Halk Partisi genel başkanı Sebastian Kurz, Avusturya'nın yeni şansölyesi olacak. Kurz ayrıca, dünyanın en genç hükümet başkanı olacak.

Yeni hükümeti ve 180 sayfalık belgeyi gündeme getiren Kurz, iki tarafın "açık bir Avrupa yanlısı görüş" üzerine anlaştığını söyledi.

Göçmen karşıtı Özgürlük Partisi, içişleri bakanlığının yanı sıra yeni kabinede birkaç kilit görev daha elde etti.

Parti genel başkanı Heinz-Christian Strache başkan vekilliği görevine getirildi. Ayrıca yeni kabinede savunma, sağlık ve sosyal güvenlik bakanlıkları da Özgürlük Partisi'nin elinde.

Yeni kabinede dışişleri bakanı, koalisyon kuran partilerin dışına kalan partilere üye olmayan yazar Karin Kneissl olacak.

Kurz'ın genel başkanlığını yaptığı Halk Partisi Ekim seçimlerinde yüzde 32 oy aldı ve 183 koltuklu ulusal konseyde en fazla sandalye elde etti (62).

Özgürlük Partisi üçüncülüğe kavuştu ve oyların yüzde 26'sını alarak 51 koltuk elde etti.

Kurz, Avusturya cumhurbaşkanının talebi üzerine adalet bakanı ve içişleri bakanı görevlerini aynı partinin elinde tutmayacağını açıkladı.

Kurz'u ilk tebrik edenler arasında, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar'ın yer alması da dikkat çekti. Varadkar, kişisel Twitter hesabı üzerinden Kurz'u başarısından dolayı tebrik etti.

Avusturya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu