Ağız içerisinde ki lezyonlara dikkat!

Bebekliğin ve çocukluğun her döneminde ağızlarının içerisinde yumuşak doku lezyonları sık görülmektedir.

Ağız içerisinde ki lezyonlara dikkat!
Ağız içerisinde ki lezyonlara dikkat! Beyza
Bu içerik 2396 kez okundu.

İnsan yaşamının her evresinde karşınıza çıkabilecek olan ağız içerisinde ki lezyonlar  bakteri, virüs, travma sebepli oluşabileceği gibi deri hastalıkların da nedeni olabilir.

Bebeklerde ve çocuklarda çok sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanları yaptıkları açıklamalarda; “bebeklerde ve çocuklarda ağız içi lezyonlarının çocuklarda da yenidoğan döneminden itibaren çocukların her döneminde karşı karşıya gelinebilecek bir problemdir. Yaşanan ağız içi enfeksiyonunun da sebebinin mantarlar olduğunu ifade ederek “ Bebeklerde ise yaşanan en çok pamukçuk nedeni, olan mantardır. Bu pamukçuk denilen şey yanağın etrafında iç yüzeyde beyaz ve peyniri andıran beyaz lezyon şeklindedir. Bu lezyonun fark edilmesi sayesinde en yakın uzman hekime başvurmanız gerekir. Sonrasında ise hekimin size önerdiği tedavi ile birlikte ağzın içinin temizlenmesinin yapılması, verilen damlaların kullanılması, bebeğin biberonunun, emziğinin ve kaşıklarının temiz kullanılması” gerektiğini ifade etti.

Çocukların ilk dönemlerinde görülen suçiçeği, kızamık ya da el ve ayak hastalığı gibi virüs nedenli olan bu hastalıkların ağız içerisinde çıkan lezyonlara neden olduğunu belirten uzmanlar; “hatta bu hastalıkların ilk belirtilerinin de ağzın içerisinde çıkan lezyonların olduğu diyebiliriz ve bu çıkan lezyonlar son derece rahatsız edicidir” şeklinde konuştu.

Bu lezyonlar rahatsız edici olduğundan kişiler dayanamayıp bu durumda diş hekimine başvururlar. Diş hekiminin tespiti ile birlikte erken teşhis ile doğru tedaviyi gerçekleştirmiş olursunuz. 

lezyon bebeklik çocukluk ağız
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu