Suudi Arabistan ABD'ye tam destek vereceğini açıkladı

Arap ülkeleri arasında en güçlü ekonomiye sahip devletlerden biri olan Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) tam destek vereceklerini duyurdu.

Suudi Arabistan ABD'ye tam destek vereceğini açıkladı
Suudi Arabistan ABD'ye tam destek vereceğini açıkladı Kerem Çelik
Bu içerik 790 kez okundu.

Suudi Arabistan yönetimi adına ABD'ye destek vereceklerine ilişkin açıklama ülkenin Dışişleri Bakanı Adel al-Jubeir tarafından geldi. Bakan al-Jubeir ayrıca, İsrail hükümeti ile diplomatik bağ kurmak istediklerini söyledi.

Bakan Adel el-Jubeir, Riyad'ın, Filistin ve İsrail'in varlığı konusunda bir uzlaşmaya varılması halinde İsrail'le tam diplomatik ilişkiler kuracak bir "yol haritası" bulunduğunu aktardı.

Konuya ilişkin Frace 24 televizyonuna demeçler veren Bakan Jubeir, Riyad'ın İsrail yönetimi ile ne geçmişte ne de şu anda bir ilişkisinin bulunmadığını, bölgede İran kaynaklı artan gerilim de dahi, hem Suudi Arabistan'ı hem de İsrail'i ilgilendirdiği halde Tel Aviv yönetimi ile bir diplomatik ilişki başlatmadıklarını kaydetti.

Kasım ayı ortasında Lübnan yayın yapan bir gazete el-Akhbar gazetesi, bakan el-Jubeir tarafından Kraliyet Prensi Muhammed bin Salman'a gönderilen ve İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusunda bir takım hedefleri içeren tarihsiz bir mektup yayınlamıştı.

İsrail ordusunun Generallerinden Gadi Eizenkot, birkaç hafta önce bir demecinde Suudi Arabistan'la ve İran'a karşı her türlü istihbarat paylaşmaya hazır olduklarını dile getimişti.

Suudi Bakan el-Jubeir sözlerinde ABD Başkanı Donald Trump'ı da överek, "Trump hükümetinin İsrail ve Araplar arasında barışı sağlamak konusunda ciddi olduğuna inanıyoruz" dedi. 

Suudi Arabistan Adel al-Jubeir İsrail
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu