Melen Suyu Projesi'nde altta su üstte bal akacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Melen Suyu Projesi yeni bir girişime sahne oldu. Bakanlık, projede bulunan su hattı üstünde bal üretimi için 3 adet orman oluşturacaklarını ifade ettiler.

Melen Suyu Projesi'nde altta su üstte bal akacak
Melen Suyu Projesi'nde altta su üstte bal akacak Akay
Bu içerik 1122 kez okundu.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Melen Suyu Projesi yeni bir girişime sahne oldu. Bakanlık, projede bulunan su hattı üstünde bal üretimi için 3 adet orman oluşturacaklarını ifade ettiler. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, İstanbul için uzun süreli içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Melen Suyu Projesinde, suyun geçtiği toprak üstünde balcılık için fidan ekimi yapılacak.
 
Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü alanında bulunan ve hiç ekim yapılmamış 90 km.'lik toprakta 3 adet orman oluşturulacak. Bu şekilde çevredeki balcılara destek olacak. Şimdiden çalışmaya başlayan ekipler dikim için arazilerde düzenleme yapmaya başladı.
 
Toprağa akasya, defne, ıhlamur, biberiye, kekik, adaçayı ve lavanta bitkileri olmak üzere yaklaşık 7 milyon fidan dikilecek. Organik bal üretimine büyük katkı sağlayacak olan proje, bölge balcılığının gelişmesine de büyük katkı yapacak.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu proje hakkında şöyle dedi: "Melen Projesi ile İstanbul'un uzun vadeli içme suyu ihtiyacını güvence altına alacağız. Ancak altından su akıttığımız toprakların üstünden de bal akıtalım dedik ve bu işe soyunduk. Yaptığımız çalışmalar neticesinde ortaya gerçekten muazzam bir proje çıkardık. İsale hattının geçtiği ve üstünde herhangi bir bitki örtüsü bulunmayan bu sahalara bal ormanı tesis etmek gayesiyle harekete geçtik. Proje sayesinde hem İstanbullu vatandaşlarımızın içme suyu ihtiyacını karşılayacağız hem de bal üretimi ile köylülerimize yeni bir gelir kapısı oluşturacağız. Proje sonunda 7 milyondan fazla fidanı toprakla buluşturarak toprağın altından su, üstünden de bal akıtacağız."
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Melen Suyu Projesi Bal Orman Prof. Dr. Veysel Eroğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu