Geçmeyen grip menenjite çevirebilir

Özellikle kış aylarında yaşanan grip, uzun süre vücuda yerleşti mi menenjite çevirebiliyor.

Geçmeyen grip menenjite çevirebilir
Geçmeyen grip menenjite çevirebilir Beyza
Bu içerik 706 kez okundu.

KBB uzmanı yaptığı açıklamalarda kış aylarında sık sık rastlanılan üst solunum yolu enfeksiyonlarına ilişkin bir takım bilgiler verdi. En çokta çocuklarda yaşanan grip vakalarında ve süresi uzun olan burun tıkanmalarında ailelerin çok dikkat etmesi gerektiğini ifade etti. Bu enfeksiyonun haricinde çocukların kulaklarında bir şikayet yaşanıyorsa mutlaka bir uzmana gitmeleri gerektiğini ifade etti. Oluşan bu süreçte orta kulak iltihabına dönüşen gribe en acilinden müdahale edilmediği zamanlarda, ileride işitme kaybı ile birlikte menenjite dönüşme riski çok yüksektir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları ilk başlarken çok basit bir burun akıntısı ile başlar. Daha sonra önüne geçilemeyip bir takım durumlara yol açacağından, sinüzit, bademcik enfeksiyonu, gibi çeşitli enfeksiyona bağlı oluşan hastalıklarla kendini göstermektedir.

Bu aşamalarda tabii ayrım dediğimiz şey oldukça önemlidir. Hasta genellikle ilk olarak birinci basamak sağlık merkezine başvuruyor ve bu merkezlerde geniş bir tarama yapılamadığından hastaya bilinçsizce antibiyotik yüklemesi verilerek hasta maddi ve manevi anlamda ciddi kayıplara uğrayacaktır.

Kısacası grip deyip geçmeyin ancak her burun akıntısında da hemen doktora gitmeyin diyen KBB uzmanı açıklamalarının devamında:

“Bir ebeveyn çocuğunda burun tıkanıklığı, burun akıntısı, göz yaşarması ve bunların yanında aniden bir ateş yükselmesi, bulantı, kusma ve yanında ağlamalar artmış ise bu duruma daha çok orta kulak enfeksiyonunun başlangıcı diyebiliriz. Bu durumda en yakın KBB uzmanına gitmeleri gerekir.

Tedavisi doğru ve tam zamanlı yapıldığında korkulacak bir hastalık değildir. Eğer tedavisi geçirilemezse uzun süre devam ederse bu hastalık, işitme kaybı ile birlikte daha çok korktuğumuz menenjite çevirme riski çok büyüktür.

 

 

grip menenjit KBB kış
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu