Cumhurbaşkanı müjdeleri peş peşe sıraladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen "İstihdam Şurası Ödül Töreni"nde, yeni dönemde istihdamın artması için devletin vereceği destekleri peş peşe açıkladı.

Cumhurbaşkanı müjdeleri peş peşe sıraladı
Cumhurbaşkanı müjdeleri peş peşe sıraladı Kerem Çelik
Bu içerik 337 kez okundu.

2017'de uygulanan istihdam sübvansiyonlarının yeni dönemde de devam edeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işadamlarına "Geçen yıl her işletmeden artı 1 eleman almasını istemiştim. Bu kez artı 2 kişi istiyorum" dedi.

2017 yılında 1.5 milyon üyesi olan Odalar Birliği’nin üyelerinden artı 1 istihdam sağlamasını rica ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyümenin iki katına çıktığını, onun için yeni dönemde artı 2 istihdam sağlamanın daha doğru olacağını söyledi. Her yıl bu şekilde gidilirse işsizliğin ortadan kalkacağını belirten Erdoğan, Türkiye'nin büyemesini kıskananların çatlayacağını söyledi.

İstihdama katkıda bulunmayan büyümenin bir anlamı olmadığını ifade eden Erdoğan, büyeme göstergelerinden en belirgininin istihdam olduğuna kaydetti. İşadamlarından bir yerine yeni dönemde 2 kişiyi iş vermesi halinde 11.1 olan büyüme oranınının yükseltmeye devam edeceğini aktaran Erdoğan, İş adamlarına ‘Buna var mıyız?’ diye sordu. Erdoğan ardından, "Bu sözü almam bizi izleyen vatandaşları da inanıyorum ki coşturdu." dedi.

AK Parti yönetimi olarak ellerinde 2023 gibi somut bir hedeflerinin olduğunu aktaran Erdoğan, bu hedefe ulaşmanın yolunu ise üretmekten, kendimizi geliştirmekten geçtiğini aktardı. Erdoğan ayrıca, "İlk 9 ayda ortalama yüzde 7.4’lük büyüme, hedefe ilerlediğimizi gösteriyor. İnşallah yıl sonunda bu düzeyde bir oranı tutturacağız" ifadelerini kullandı.

ERGOĞAN'IN YENİ DÖNEM MÜJDELERİ ŞÖYLE:

-Yeni dönemde de işe alınan her bir işçi için devlet desteğinin aynen devam edeceğini aktaran Erdoğan, 2018'de de işverenin sadece net asgari ücreti ödeyeceğini, diğer masrafları devletin karşılayacağını söyled.

-Ek istihdam çerçevesinde prime esas kazançların sigorta primi teşvikine dahil edileceğinin müjdesini veren Erdoğan, yeni dönemde 100 liralık sigorta priminin devlet tarafından karşılanacağını kaydetti.

-Bünyesinde en fazla 3 çalışanı ve ustalık belgesi olan esnafa yeni dönemde aldıkları her bir yeni işçi için destek verileceğini aktaran Erdoğan, desteğin yeni işçinin 12 ayda toplam 6 aylık maaş, prim ve vergilerini devletin ödeyeceğini aktardı.

-İşkur eğitimlerine katılan kadınlara da müjde veren Erdoğan, 2 ile 5 yaş arası çocukları için aylık bu kadınlara 400 lira bakım desteği verileceğini kaydetti.

- Mevcut dönemde engellilere İşkur tarafından 36 bin TL hibe verildiğini kaydeden Erdoğan, yeni dönemde bu rakamın 50 bin TL'ye çıkacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor