Walt Disney’den Fox hamlesi geliyor

Walt Disney, Fox’u 52 milyar dolara satın alacağı söyleniyor.

Walt Disney’den Fox hamlesi geliyor
Walt Disney’den Fox hamlesi geliyor Beyza
Bu içerik 675 kez okundu.

Walt Disney, Fox’un 52 milyar dolarlık olan eğlence varlıklarının hepsini satın almak üzere hamleler yaptıklarını belirttiler. Ayrıca Walt Disney açıklamalarına, yayın kuruluşu olan Fox’un Sky’da yer alan yüzde 39’luk bir hissesi olduğunu da belirtti. Walt Disney bu hisseyi de satın alacağını duyurdu.

Fox ise elinde kalanlarla yeni bir şirket haline bürünecek. Fox’un elinde Walt Disney’in tahmin edilen hisseleri satın almasıyla birlikte, haberler ve spor kalacak. Fox’da bunlarla birlikte yeni bir şirket oluşturmuş gibi olacak.

Herkesin kulağı yapılacak olan bu anlaşma üzerinde. Çünkü Walt Disney’in belirtilen bu hisseleri satın almasıyla birlikte Rupert Murdoch’un yarım yüzyıldan fazla süren basın imparatorluğunun genişlemesine son bulması anlamına geliyor.

Murdoch babasının vefat etmesinden sonra kalan bir gazeteyi neredeyse, dünyanın en büyük haber ve film imparatorluklarından birine dönüştürmüştü. Murdoch’un işlerini daha da çoğaltmak yerine satış hamlesi içerisine girmesi birçok kişiye de sürpriz oldu. Özellikle de bu basın grubu içerisinde yer alan birçok kişi şirketlerini çoğaltarak oğullarına bırakmasını bekliyordu. Ama Murdoch’un yaptığı bu hamle de şaşırtıcı olarak basında yer aldı.

Yapılan incelemeler sonucunda, neredeyse dünyanın en büyük haber ve film kanalı haline gelmiş olan Fox’un Fox, FX ve National Geographic kablo kanalları ve medya şirketi star India’yı satışa çıkardığı görüldü.

Bu anlaşmanın sağlanmasıyla birlikte, Star Wars, Deadpool, Avatar gibi filmlerin hasılatları da Walt Disney kataloğuna eklenmiş olacak. 

Fox Walt Disney Satın Alma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu