Sıvı tüketimi ile vücudunuzu kontrol altına alın

Su hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ancak çoğu kişi içmeyi ihmal ediyor.

Sıvı tüketimi ile vücudunuzu kontrol altına alın
Sıvı tüketimi ile vücudunuzu kontrol altına alın Beyza
Bu içerik 698 kez okundu.

Her gün düzenli miktarda su içmek böbrekler, kalp ve karaciğer başta olmak üzere vücutta ki tüm organların yenilenmesini sağlıyor. Uzmanlar sıvı tüketiminin vücuda önemi ve etkisi hakkında bazı açıklamalarda bulundular.

“Günlük az miktarda sıvı tükettiğiniz zaman vücut ağırlaşır ve ağırlaşan vücut da ciddi hastalıklara davetiye çıkarır. Bundan dolayı gerek vücut ağırlığınız için gerekse yaşam kaliteniz için düzenli miktarda sıvı tüketmeniz gerekir” ifadelerini aktardı.

Kişiden kişiye değişen, vücudun günlük sıvı tüketim ihtiyacında etken olan faktörlere baktığımızda; yaş, iklim, fiziksel aktiviteler gibi birbirinden farklı faktörler olduğunu ve bunların üzerinde duran uzmanlar; “biz gelen hastalarımıza susuzluk ihtiyaçlarını karşılamaları için ısrarla yeterli miktarda sıvı tüketmeleri gerektiğini bildiriyoruz. Çünkü kişinin terlemesi sonucunda vücuttan atılan sıvı ve mineral kaybının ihtiyacının geri kazanılması için günlük yeteri miktarda mutlaka sıvı alınması gerekir. Yaşamın her dakikasında sıvı tüketilmesi gerekir çünkü vücutta ki toksinleri de atmak için büyük önem taşır” açıklamalarında bulundu. Vücuda yeterli sıvı alımını kontrol edebilmenin en iyi yolu idrar takibidir.

Suyun haricinde vücutta da sıvı ihtiyacını karşılayabilecek düşük kalorili bir takım içecekler de vardır. Bunlar özellikle taze sıkılmış meyve suları, süt, ayran ve bitki çayları diye sıralayabiliriz. Bunların haricinde de sporcu içeceklerinin yanı sıra düşük kalorili bir çok içecek mevcuttur.

Yetişkin bir kadın bireye önerilen günlük su miktarı 2,5 litre, erkekler için ise 3 litredir. 

sıvı su vücut
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu