Her gün 3 litre su iç sağlığını koru

Acıbadem Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Baş, günlük düzenli içilen suyun, sağlığımız açısından önemli olduğunu fakat çok kişi bunu ihmal ettiğini açıkladı.

Her gün 3 litre su iç sağlığını koru
Her gün 3 litre su iç sağlığını koru Akay
Bu içerik 1384 kez okundu.

Acıbadem Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Baş, günlük düzenli içilen suyun, sağlığımız açısından önemli olduğunu fakat çok kişi bunu ihmal ettiğini açıkladı. Prof. Dr. Murat Baş "Sıvı tüketimini sadece fiziksel hareketlerimizi değil aynı zamanda psikolojimizi ve zihinsel faaliyetlerimizi de olumlu yönde etkiliyor" diye belirtti.


Günlük düzenli tüketilen su böbrekler, kalp, karaciğer ve diğer organlarda yenileme meydana getiriyor. Sıvı alımının düzenli olması vücut için önemi hakkında değinen Prof. Dr. Murat Baş şöyle dedi: "Az miktarda sıvı tüketilmesi vücut ağırlığı artışından ciddi hastalıklara kadar pek çok olumsuz tabloya neden olabiliyor. Bu nedenle gerek vücut ağırlığı kontrolü için gerekse sağlıklı kalabilmek için her gün düzenli olarak yeterli sıvı tüketmemiz gerekiyor."


Yeterli sıvı tüketilip tüketilmediğini idrar kontrolüyle anlaşılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Murat Baş şunu belirtti, "Biz diyetisyenler insanlara susuzluk ihtiyacını karşılamak amacıyla yeterli miktarda sıvı tüketmeleri gerektiğini ısrarla vurguluyoruz. Çünkü, terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alımı büyük önem taşıyor. Yeterli sıvı alımını kontrol etmenin en iyi yolu idrar takibidir. İdrar renginin koyulaşması, yeterli sıvı alınmadığına iyi bir işarettir."


Prof. Dr. Murat Baş sıvı ihtiyacını nelerden karşılayabileceğimizi böyle açıkladı, "Özellikle taze sıkılmış meyve suları, süt, ayran, çay, bitki çayları ve sporcular için sporcu içeceklerinin yanı sıra düşük ve kalorisiz içecekler de vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılabilir" diyerek sözlerini bitirdi. Önerilen günlük sıvı tüketimi 3 litredir.

 

su sıvı Prof. Dr. Murat Baş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu