Tesla kiralama filosunu Zorlu Enerji kuruyor

Zorlu Holding'e bağlı olan Zorlu Enerji Grubu, 3 ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) 3 bin elektrikli Tesla otomobil filosu kuruyor.

Tesla kiralama filosunu Zorlu Enerji kuruyor
Tesla kiralama filosunu Zorlu Enerji kuruyor Akay
Bu içerik 1114 kez okundu.

Zorlu Holding'e bağlı olan Zorlu Enerji Grubu, 3 ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir)  3 bin elektrikli Tesla otomobil filosu kuruyor. Kiralama yöntemi uygulanacak filodaki araçlar, ister günlük ister saatlik olarak sürücülerin hizmetine açılacak

.
Zorlu Enerji Grubu, geleceğe yatırım olarak gördüğü bu girişiminde, ilk etapta İstanbul'da 50 Teslayla başlayacak. Daha sonra en başta Ankara ve İzmir olmak üzere diğer illere de yayılacak. Şimdilik 3 bin elektrikli araç hedeflenirken, gelecek gelişmelere göre araç sayısı artabilecek. Elektrikli araçlar günlük ve saatlik olarak kiralanabilecek.


Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, enerjide toplam 700 milyon dolarlık yatırım payı ayrıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı, "Yatırımlarımızı yapıyoruz. Jeotermalde en büyük santrali devreye alıyoruz. Osmangazi'yi aldık, ilk etap yatırımlarımızı tamamlıyoruz. İleriye yönelik olarak Alaşehir'e 50 Megawat, Kızıldere'ye 50 Megawat olmak üzere 450 milyon dolarlık jeotermal yatırımına başlıyoruz. Osmangazi'de  100 milyon dolarlık yatırım yapacağız ve 20 milyon dolar yenilenebilir teknolojilere yatırım yapacağız." diye ifade etti.


Şarj Sorunu


Sinan Ak, elektrikli araçlarda en önemli sorunun şarj etme olduğunu belirti. Bu konudaki çalışmalarının devam ettiğini belirten Sinan Ak şöyle dedi: "Önümüzdeki dönemde şarj istasyonları gündemimize girecek. Türkiye'de uzun vadede her yere şarj istasyonları kurmaya çalışacağız. 2018 yılında şarj istasyonlarını kurmaya başlayacağız. Aslında trafikte yeterli elektrikli araba yok, sınırlı ve sembolik olacak. Ama bu orta vadede büyüyecek bir iş."


Sinan Ak, şarj modeli olarak normal ve hızlı iki tür olduğunu açıkladı. Sinan Ak, "Normal şarj üzerinden para kazanmak pek mümkün olmayacak. Çünkü sınırlı kullanım yapanlar araçlarını akşamları kendi evlerinde şarj edebiliyor. Dolayısıyla burada büyük bir ticari gelişme olamayacak. Fakat şarjır (DC charger) dediğimiz hızlı şarj istasyonları kurmak önemli. Vakit nakit olgusundan hareket edersek, anında şarj edip para ödemek söz konusu olacağı için hızlı şarj sistemlerine yöneleceğiz" dedi.

Zorlu Holding Zorlu Enerji Tesla
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu