Emekliler için çok önemli maaş düzenlemesi

Yanlış hesap neticesinde emeklilik maaşında yapılan kesintiler için yeni bir düzenleme yapılması kararlaştırıldı.

Emekliler için çok önemli maaş düzenlemesi
Emekliler için çok önemli maaş düzenlemesi Kerem Çelik
Bu içerik 1057 kez okundu.

Yapılacak düzenlemeye göre, kayıp günler için artık kesinti olmayacak. Eksik günler için yapılacak düzenlemede destek primi ve borçlanmanun dikkate alınacağı, eğer bunlar yoksa gönüllü sigorta ile eksik primin tamamlanması hedefleniyor. Hatalı prosedür nedeniyle şimdiye kadar emekli maaşlarını kesilenler, hem kesintiden kurtulacaklar, hem de daha yüksek bir emeklilik maaşını cebine koyacakları.

Konuya ilişkin derlenen bilgilere göre; Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sigorta İşlemleri Yönetmeliği'nde emekli vatandaşların haklarını içeren düzenlemelere imza attı. Bazı emekliler, kendi hatalarından kaynaklanmadığı halde yaşadığı büyük sıkıntılarla, ancak geçen zaman zarfında emeklilik prosedürünün yanlış hesaplanması nedeniyle karşılaştıklarını öğrendi.

Bu insanlardan emeklilik maaşlarında kesinti yapmakla kalmayın 5 yıl boyunca aldıkları paranın faiziyle birlikte geri ödemeleri talep ediyor. Mağduriyet yaşayan vatandaşlar yeniden emeklilik maaşı alabilmeleri için eksik prim günlerini tamamlamaları gerekiyor. Hata iki yıl sonra fark edilirse, 24 aylık bir emeklilik talep edilir. Yanlış hesaplamanın 2 yıl sonra fark edilmesi halinde bu zaman zarfında alına paranın geri iadesi isteniyor.

Emeklilerin yaşadığı bu sıkıntıların önüne geçmek adına yönetmeliğe geçici bir madde eklendi. Yeni düzenleme uyarınca, emeklilik maaşı verilenlerden, prim ödeme gün sayısı şartının emeklinin hatasından kaynaklanmayan nedenlerle yerine getirilmediği sonradan saptananlara, eksik prim günlerini telafi etme hakkı tanınacak. Borçtan kurtulmaları için sunulacak üç seçenek şöyle:

1- Emekli maaşı alanların ilk olarak askerlik, doğum, yurtdışı borçlanma hakkı bulunup bulunmadığına araştırılacak. Bu şekilde borçlanma hakkı bulunanlar, asgari ücret üzerinden prim ödemek şartıylaa eksik günlerini telafi edebilecek.

2- Borçlanma hakkı olmayan veya borçlanmaya rağmen eksik günlerini telafi etmeyen emekliler,  sosyal güvenlik destek primi ödeyerek aktif iş hayatını sürdürmesi halinde, bu çalışmaları eksik günlerin yerine hesaba dahil edilecek.

3- İki seçenekten yararlanamayan emeklilere ise isteğe bağlı sigortalı veya tarım sigortalısı primi ödeme olanağı getirilecek.

emekli maaşı düzenlemesi sgk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu