Diyabet hastalarında beslenme düzeni

Diyabet hastalığında en önemli şey beslenme şeklidir. Kişi kendi kendini kontrol etmek zorundadır.

Diyabet hastalarında beslenme düzeni
Diyabet hastalarında beslenme düzeni Beyza
Bu içerik 1569 kez okundu.

Uzman Diyetisyenlerin yaptıkları açıklamalar doğrultusunda diyabet hastalığı son yıllarda en çok görülen hastalıklardan biri olmuştur. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de kişilerin beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzlarıdır.

Hastalığın belirtilerine baktığımız zaman sık sık idrara çıkma, aşırı yorgunluk, kilo kaybı, susama ve vücutta çıkan yaraların geç iyileşmesi gibi belirtiler olduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen, ayrıca diyabetin vücutta ki bir çok organı da tetikleyerek farklı hastalıkların oluşmasına alt yapı görevi göreceğini ifade etti.

Diyabet hastalığı, pankreas organından salgılanan insülin hormonun yetersiz kalması sonucu işlevini de yitirmeye başlayarak kanda bulunan şeker miktarını arttırarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Diyetisyenin açıklamalarının devamında da” ülkemizde ve dünyada diyabet hastalığı çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Kişilerinde bu hastalıktan kendisini koruyabilmeleri için ya da yaşam kalitelerini arttırabilmeleri için kişinin kendisi kadar biz diyetisyenlerin de rolü çok büyüktür” ifadelerini aktardı.

Diyabet hastalığının da türleri mevcuttur. Bunlardan özellikle çocukluk ve gençlik yıllarında görülen Tip 1 Diyabettir. Bu tür de vücut az miktarda insülin yapar ya da hiç insülin yapmaz. Dışarıdan insülin takviyesi şarttır. Bir diğer tür Tip 2 Diyabettir. Bu tür de genellikle yetişkin hastalarda görülür. Vücut belirli miktar insülin üretir fakat üretilen bu insülin vücuda yeterli gelmez. Dışarıdan takviye ve beslenme alışkanlığının düzenlenmesi gerekir.

Diyabet hastalarında ki beslenme de, az miktarda fakat sık sık yemek yemeye özen gösterin. Kepek ya da yulaflı ekmek tüketin. 3-4 bardaktan fazla çay içmemeye özen gösterin. Kabuklu olan meyveleri  kabukları ile tüketmeye çalışın. Kutu meyve sularından uzak durun. İçerisinde şeker bulunan her türlü yiyecek ve içecekten uzak durun. Yağlı hamur işlerinden de uzak durmalısınız.

 

 

 

diyabet beslenme diyetisyen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor