Webster, 'feminizm'i yılın kelimesi ilan etti

Amerika'da en çok tercih edilen sözlüklerin başında gelen Merriam-Webster, Feminizmin yılın kelimesi olarak ilan etti.

Webster, 'feminizm'i yılın kelimesi ilan etti
Webster, 'feminizm'i yılın kelimesi ilan etti Kerem Çelik
Bu içerik 716 kez okundu.

#MeToo (Sessiz Kalmayanlar) etiketiyle erkekler tarafından cinsel suistimale uğrayan kadınların sosyal medya aracılığıya yaşadıklarını anlatmasıyla başlayan hareketin çığ gibi büyümesiyle bir itici güç oluşturulduğu belirtilirken, kadınlarım birleşerek haklarını savunmasında kelimenin popüler olmasında büyük rol oynadığı aktarıldı.

Tüm yaşananları değerlendiren Merriam-Webster, olaylardan yola çıkarak 2017'nin feminizm için büyük bir yıl olduğunu, onun için de Feminizmi yılın kelimesi seçtiklerini belirtti.

Çevrimiçi sözlük, "feminizm" kelimesini yılın sözcüğü ilan ettikten sonra, web sitesinde en çok aranan kelimeler arasına da koydu. Sözlük, Feminizmin tanımı için araştırmaların geçen yıla oranla yüzde 70 arttığını kaydetti. Merriam-Webster Genel Yayın yönetmeni Peter Sokolowski, büyük haber olaylarıyla çakışan birkaç büyük tepki doğduğunu söyledi.

Sokolowski, "Belli bir yıldaki tüm haberler, olaylar veya hikayeleri kimsenin anlatamamış olması, özellikle de çok fazla haber ve çok sayıda hikaye 2017'de anlatıldı. Ancak, tek bir sözcük büyük sesle arandığında, birkaç önemli öyküyle ilişkili olarak ortaya çıkıyor. Kelime prizması aracılığıyla kendimiz hakkında bir şeyler öğrenebiliriz. " dedi.

Sokolowski, binlerce kadının ABD Başkanı Donal Trump'a karşı büyük bir meydan okuma hareketi ile ABD ve ötesindeki birçok kentin sokaklarını doldurduğu, Ocak ayında böylesi büyük bir  olayının baş gösterdiğini söyledi. Beyaz Saray danışmanı Kellyanne Conway'in, Mart ayında gösterilere katılan kadınlarla sözcüğün ne demek olduğunu ve protesto gösterisinin bir feminizm olup olmadığını tartıştığını söyledi.

Conway, geçtiğimiz Şubat ayında Maryland Ulusal Limanındaki yıllık Muhafazakâr Siyasi Eylem Konferansı'nda yaptığı açıklamada, "Klasik anlamda kendimi feminist olarak tanımlamak benim için zor çünkü çok anti-erkek gibi görünüyor ve kesinlikle çok düşük kürtaj ve ben hem erkeklere karşı hem de kürtaj yanlısı değilim. Öyleyse, kendi seçimlerini yaptığınız tek bir feminizm var ... Kendime, koşullarımın kurbanı değil, tercihlerimin bir ürünü olarak bakıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

ABD feminizm Merriam-Webster
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu