Myanmar'da bir ayda en az 6.700 kişi öldürüldü

Uluslararası yardım grubu Sınır Tanımayan Doktorlar, saha araştırması sonucunda en az 6,700 Arakan Müslümanın Ağustos ve Eylül ayları arasında Myanmar güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Myanmar'da bir ayda en az 6.700 kişi öldürüldü
Myanmar'da bir ayda en az 6.700 kişi öldürüldü Kerem Çelik
Bu içerik 393 kez okundu.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından, Perşembe günü yapılan açıklamada, Bangladeş'teki mülteci kamplarında anket yapıldığı ve en az 9,000 müslümanın 25-24 Eylül tarihleri ​​arasında Myanmar'da Rakhine eyaletinde öldüğünü tahmin edildiği belirtildi. 6 bin 300 müslüman, Birleşmiş Milletlerin "etnik temizlik" yapıldığını duyurduğu Myanmar'dan Bangladeş'e kaçtı.

Grubun açıkladığı ölümlerin tahmini, 7 bin kişiden yüzde 69'u vurularak, yüzde 9'u yakılarak, yüzde 5'i dövülerek öldürüldü.

MSF'ye göre ölenlerin arasında, 5 yaşından küçük en az 730 çocuk bulunuyor.

Myanmar ordusu, ölenlerin çoğunun, askeri "tasfiye işlemleri" sırasında yaşamını yitirdiğini aktardı. Uluslararası yardım ve haklar grupları, orduyu müslüman köylüleri katlederek ve tecavüz etmekle suçladı. Myanmar yetkilileri ise müslüman halkı şiddet olayı nedeniyle suçladı.

Bir milyondan fazla Müslümanın yaşadığı ülkede, Myanmar hükümeti bu insanların vatandaşlıklık haklarını elinden alınıp, neredeyse tüm haklarının iptal edildiğini duyurdu.

MSF Tıbbi Direktörü Sidney Wong, yaptığı açıklamada, "Ölümlerdeki zirve, Myanmar güvenlik güçlerinin Ağustos ayının son haftasında gerçekleştirdiği tasfiye operasyonlarının başlatılması ile aynı zamana denk geldi." dedi.

Myanmar Arakan Müslümanları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu