Türkiye’de 100 kişiden 90’nında D vitamini eksikliği var

Diyetisyen Dilara Süngü Bulut, Türkiye’de her 100 kişiden 90 kişisinde D vitamini eksik olduğunu vurguladı.

Türkiye’de 100 kişiden 90’nında D vitamini eksikliği var
Türkiye’de 100 kişiden 90’nında D vitamini eksikliği var Beyza
Bu içerik 1717 kez okundu.

Özel Hayat Hastanesi diyetisyeni Dilara Süngü Bulut, vitaminler hakkında konuştu. Özellikle de Türkiye’de her 100 kişi içerisinden 90 kişi kadar D vitamini eksikliği çekiyor dedi. Bu sorunun gittikçe arttığına dikkat çeken diyetisyen Dilara Süngü Bulut, bu konuya özen gösterilmesi gerektiğinden ve D vitamini eksikliklerinin birçok soruna yol açtığını söyledi.

Diyetisyen Dilara Süngü Bulut aynı zamanda D vitaminin yüzde 80’nini vücudumuzun salgıladığını ve geriye kalan yüzde 20lik bir kısmını dışarıdan aldığımızı belirtti.

D vitamini eksikliğinizin  olup olmadığını anlamak ise oldukça kolaydır. Sağlık ocaklarında, hastanelerde ya da özel herhangi bir kliniğe giderek, D vitamini eksikliğinizi ölçebilirsiniz. Ölçtükten sonra değerleriniz eğer yüzde 30’luk dilim altında yer alıyorsa, D vitamini eksikliğiniz var anlamına gelmektedir.

Eğer dereceniz yüzde 10’nun altında ise ileri derecede D vitamini eksikliğiniz bulunmaktadır. Bunun için mutlaka dışarıdan D vitamini takviyesi alınması gerekmektedir. Bu takviyeyi yalnızca güneş ışığına çıkarak alamazsınız. Güneşin yanında ek gıdalar ve doktorunuzun önerebileceği D vitamini takviyeleri kullanılması gerekmektedir.

Kış aylarında özellikle de 11:00 ile 15:00 saatleri arasında dışarıya çıkmak ile D vitamini vücudunuza sentezlemiş olabiliyorsunuz. Ayrıca yediğiniz besinlerde D vitamini için önemlidir. umurta sarısı, tereyağı, peynir, uskumru, somon gibi besinleri mutlaka tüketmeniz gerekmektedir.

Ayrıca D vitamini eksikliğinin oldukça önemli olduğunun altını vurgulayan diyetisyen, Depresyon, diyabet, bağışıklık sistemi, halsizlik, kas ve kemik erimeleri gibi problemlere de bu vitaminin eksikliği yol açabilir dedi.

Diyetisyen Hastalık Yiyecekler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu