Yeni KHK 100 bin kişiye iş imkanı sağlayacak

Kısa bir süre içerisinde yayınlanması beklenen yeni KHK'nin 100 binin üzerinde istihdam sağlayacağı belirtildi.

Yeni KHK 100 bin kişiye iş imkanı sağlayacak
Yeni KHK 100 bin kişiye iş imkanı sağlayacak Kerem Çelik
Bu içerik 1349 kez okundu.

AK Patri Hükümeti, üzerinde çalıştığı Kanun Hükmünde Kararnameyi (KHK) tamamladı. Yakın bir tarihte ilan edilmesi beklnen  KHK'nın en önemli ayrıntılarından biri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini içeren paketler. Bu paketlerde, 100 binin üzerinde istihdam sağlayacağı öğrenildi.

Terörle mücadelenin ekonomik izlenimlerini içeren düzenlemeler KHK'dan sonra Bakanlar Kurulu Kararı ile hızlı bir şekilde uygulanmaya başlanacak. KHK'da bölgenin üretim üssü yapacak ve 100 binden fazla insana çalışma imkanı yaratacak olan program için düzenlemeler de var. Bölgede yatırımcılar tarafından zaten bilinen teşviklerin yanını sıra, enerji ve finansal maliyet desteği de sağlanacak.

KHK 23 KENTİ İÇİNE ALIYOR

KHK, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 23 kenti kapsayacak. Teşvik destekleri tüm kentlere aynı oranda dağıtılacak.

Teşvik bölgelerindeki ilçeler ne olursa olsun, 23 ilin tamamı 6. bölge olarak değerlendirilecektir. İller, 6. bölgeye sağlanan tüm teşviklerden yararlanacak.

Bu teşviklerin yanında, enerji yardımı da sağlanacak. Kent kent, sektör sektör, hepsi saptanacak.

FABRİKA KURANA DESTEK SAĞLANACAK 

Bölgede kendi fabrikasını yapmak isteyen yatırımcıya KHK ile kredi desteği verilecek. Bu doğrultuda kullanılan kredinin bir kısmı veya tamamı devlet tarafından karşılanacak. Daha önce, devletin fabrika kurarak bu fabrikaları yatırımcıya devretmesi gündemdeydi, ancak bu düşünce şimdilik rafa kaldırıldı.

İmalat sanayi ve ithal ikame ürünlerine yönelik destekle de arırılacak.

100 BİN BİREYE İŞ

Şu anda bölgede imalat sektöründe 130 bin kişi çalışıyor. Yeni teşvik sistemi ile en az 100 bin kişiye yeni iş imkanı oluşturulacak. Hedefler tutturulduğunda, bölgenin işsizlik sorunu yok denecek ölçüde ortadan kalkacak.

Terörist saldırıların en aza indirilmesinin ardından bölge İran gibi ülkelerden gelen çok sayıda turistin uğrak mekanı haline geldi. Bu bağlamda turizm potansiyeli de ele alınacak.

Kanun Hükmünde Kararname KHK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu