Avrupa’dan döner ile ilgili karar çıktı

Avrupa Parlamentosu döner ile ilgili kararı verdi. Döner yasaklanmayacak.

Avrupa’dan döner ile ilgili karar çıktı
Avrupa’dan döner ile ilgili karar çıktı Beyza
Bu içerik 722 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu tarafından çıkartılan kararla birlikte dondurulmuş döner yasaklanmayacak. Dondurulmuş döner eti içerisinde fosfat katkı maddesi kullanıldığı gerekçesiyle dönerin yasaklanması Avrupa Parlamentosuna sunulmuştu. Bu sunulan düzenlemeyle ilgili karar verildi. Türk lezzeti olarak Avrupa’da oldukça yaygın bir şekilde tüketilen döner eti kaldığı yerden tüketilmeye devam edecek.

Avrupa Parlamentosu’nda geçen günlerde çevre koruma komisyonunda döner ile ilgili bir tartışma yaşanmıştı. Çevre koruma komisyonunda bulunan kişilerce dönerin dondurulma kısmında fosfat kullanıldığı ve bundan dolayı da yasaklanması gerektiği konuşulmuştu.

Dönerin içerisinde bulunan etlerin dik durmasını sağlayan etmenin fosfat olduğu ve fosfatsız etlerin dağılıp döküleceği aynı zamanda da kuruyacağı öne sürülmüştü.

Avrupa Birliği içerisinde insanlar günde 500 ton döner yiyorlar. Bu dönerlerin yaklaşık yüzde 80’lik bir kısmını Almanya’da bulunan Türkler tarafından üretiliyor. Döner üretim aşaması içerisinde ise yaklaşık 110 bin kişi çalışıyor.

Gıda mühendisleri ise konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda fosfat katkı maddesinin birçok üründe fazlasıyla bulunduğunu ve konserveden pastaya hatta kolada bile bol miktar bulunduğunu açıkladılar. Ayrıca yapılan açıklamalarda fosfatın döner için önemli bir madde olduğunu ve bu madde olmadan döner etinin lezzetli olamayacağı ve kuruyacağı belirtildi.

Aavrupa Döner Üreticileri Birliği Başkanı Kenan Koyuncu fosfatın bir tuz kadar etkili olduğunu ve fosfat bulunmadan dönerin tadının, tuzunun olmayacağını savundu. Bu kesinlikle döner piyasasına darbe vurmak için gündeme gelmiş konulardan biri diye de ekledi.

döner Avrupa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu