Avrupa Medyası Doğu Kudüs Kararına Geniş Yer Verdi

Bugün Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi gerçekleşti. Burada bahsedilen “Doğu Kudüs” kararı ise Avrupa medyasında geniş yer aldı.

Avrupa Medyası Doğu Kudüs Kararına Geniş Yer Verdi
Avrupa Medyası Doğu Kudüs Kararına Geniş Yer Verdi Beyza
Bu içerik 648 kez okundu.

Bugün Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı ve neredeyse bütün dünyanın gözü kulağının da olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi gerçekleştirildi. Bu toplantıda meydana çıkan birçok karar, Avrupa medyasında geniş yer tuttu.

İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesinde yer alan bir cümle ise toplantı ve toplantı sonrasında oldukça yer tuttu. “ Doğu Kudüs’ü Filistin’nin başkenti olarak görüyoruz. Filistin’nin yeni başkentini ise tüm devletleri tanımaya davet ediyoruz” cümlesiydi. Bu cümle Avrupa basınında özellikle de yer edindi.

Özellikle de Almanya'da yayın yapan Spiegel dergisi, bu sözü haberinde kullanarak “İslam ülkeleri doğu Kudüs’ü Filistin’nin başkenti olarak görüyor” cümlesini başlık olarak geçti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın İslam ülkeleriyle birlikte, Amerika Birleşik Devletlerinin Başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili kararına sert eleştiriler geldi.

Bir başka gazete de ise Kudüs ile ilgili yazıda Erdoğan’nın kırmızı çizgisi diye bahsetti. Gazetede ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın İsrail devleti için işgalci bir devlet olduğu tanımından ve Doğu Kudüs’ün Filistin’nin başkenti olarak sayılması gerektiğinden bahsetti.

Uluslararası haber kanalı olan France 24 kanalında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesinden bahsetti.  Haberde özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın şu sözleri yer aldı. “İsrail’in yaptığı tüm terör faaliyetleri resmen ödüllendirilmeye çalışılıyor. Trump’ın bu kararlarının tek sebebi, İsraili ödüllendirmek” sözleri haberin başlıklarındaydı.

Bu zirvenin çok konuşulmaya devam edeceği düşünülüyor.

Kudüs ABD İsrail
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu