Balıkesir'li Çiftçinin Şeker Otu 'Stevia' Başarısı

Balıkesir'e bağlı Burhaniye ilçesinde ikamet eden Selahattin Güvenç doğal tatlandırıcı stevia bitkisini yetiştirmeyi başardı.

Balıkesir'li Çiftçinin Şeker Otu 'Stevia' Başarısı
Balıkesir'li Çiftçinin Şeker Otu 'Stevia' Başarısı Akay
Bu içerik 1476 kez okundu.
Balıkesir'e bağlı Burhaniye ilçesinde ikamet eden Selahattin Güvenç (67) doğal tatlandırıcı stevia bitkisini yetiştirmeyi başardı. Güvenç, 12 sene önce halk arasında şeker otu olarak bilinen stevia tohumunu yurt dışından getirerek girişimde bulundu. Yetiştirdiği fide ve tohumların binlerce dönümlük tarlaya ekileceğini belirtti.
 
Güvenç, Çoruk Mahallesi'nde seralarda yetiştirdiği stevia fidelerini yurdun bir çok yerine gönderdiğini ifade etti. Bitkinin rağbet görmesi üzerine kendi tohumunu üretmeye başladı. Stevia tohumu için iki ayrı firmayla anlaşmaya vardığını ve binlerce dönüm ekim gerçekleşeceğini açıkladı.
 
Güvenç, stevia bitkisinin üreticiye büyük kazanç sağlayacağını belirtti ve şöyle dedi: "Biz stevia üretimine 12 yıl önce yurt dışından tohum getirerek başladık. Tohuma çok büyük paralar veriyorduk. 4 yıldan beri tohumu da kendimiz üretmeye başladık. Yurt dışından gelen tohumun çimlenme oranı %25 idi. Bunun üzerine 2 senelik çalışmamızla yerli ve milli tohumumuzu kendimiz üretmeye başladık. Bizim tohumumuzun çimlenme oranı %85. Yurt dışından bunu nasıl yaptığımızı öğrenmek için incelemeye geldiler. Tabii bunun sırrını onlara vermedik. Şu anda iki firma 3 bin dönümlük fide ekimi için hazırlıklarını tamamladı. Avrupa ve Ortadoğu'nun üretim merkezi olacağız. Stevia ile binlerce çiftçimizin kazançları değişecek."
 
Stevia Bitkisi ve Faydaları
 
Anavatanı Güney Afrika'dır. Paraguay, Brezilya, Kolombiya, Meksika, Peru, Japonya ve Güney Kore’de yetişen Chrysanthemum familyasına ait küçük vahşi bir çalı bitkisidir. 1887 yılında Güney Amerikalı bilim adamı Antonia Bertoni tarafından keşfedildi. Türkiye'de şeker otu ve şeker bitkisi ismiyle de bilinir. Uzmanlar tarafından dünyadaki şeker hastalığı sorununu çözebilecek bir bitki olarak görülüyor. Stevia hiç şeker içermemesine rağmen tatlı bir bitkidir ve kalorisi sıfırdır.
 
Faydaları:
 
Bitkiden elde edilen öz su kan şekeri seviyesini düzenler, içerisindeki steviosid maddesi vücuttaki tat duyuları tarafından normal şekerin 300 katı kadar daha tatlı olarak algılanır, sadece bir tutam stevia bitkisi ile 1 litre çay veya kahve tatlandırılabilir, dolayısıyla tatlı krizleri için sağlıklı bir bitkidir, dişlerde plak oluşumunu yavaşlatır ve çürük önleyicidir, vücudun daha fazla kalsiyum almasını sağlar, hipertansiyonu önler, içeriğindeki vitamin ve mineraller, sağlık için oldukça faydalıdır, kalorisi olmadığından beyaz şeker gibi kilo aldırmaz, dolayısıyla zayıflamaya yardımcıdır, obezite ile mücadelede faydalıdır, nikotin isteğini azalttığı için sigarayı bırakmak için faydalanılabilir, doğal bir tatlandırıcı olmasına rağmen hiç şeker içermez, sadece dildeki tat alma hücrelerine tatlıymış gibi hissettirir, bu nedenle şeker hastaları tarafından güvenle kullanılabilir, cildi besler sıkılaştırır ve kırışıklıkları giderir, bağırsak ve mide florasına karşı etkilidir.
Stevia Şeker Otu Balıkesir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu