Pastırma Yazı Korkutmaya Başladı

Aralık ortalarına gelmemize rağmen, devam eden sıcaklıklar tedirginlik yarattı. Halk arasında pastırma yazı olarak bilinen kış sıcakları, böyle devam etmesi ve yağmur yağmaması yaza kadar bir kuraklık tehlikesi ortaya çıkarıyor

Pastırma Yazı Korkutmaya Başladı
Pastırma Yazı Korkutmaya Başladı Akay
Bu içerik 403 kez okundu.
Aralık ortalarına gelmemize rağmen, devam eden sıcaklıklar tedirginlik yarattı. Halk arasında pastırma yazı olarak bilinen kış sıcakları, böyle devam etmesi ve yağmur yağmaması yaza kadar bir kuraklık tehlikesi ortaya çıkarıyor. Bu konuda meteoroloji uzmanları uyarıda bulundu.
 
Meteoroloji tarafından yapılan tespitlerde yağışların giderek azaldığını ve böyle devam etme riski olduğunu belirlendi. Böyle giderse Ocak ayında 24 dereceyi görebileceğimizi ve bir kuraklıkla karşı karşıya kalabileceğimizi açıklandı.
İstanbul'daki sıcaklık aralık ayına göre normalin üzerinde görülüyor. İstanbul'da barajların doluluk oranı %55 seviyesine kadar inmiş olsa bile şimdilik herhangi bir tehlike görülmüyor.
 
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi İklim Uzmanı Prof. Dr. Levent Kurnaz, barajlardaki doluluk oranı ile ilgili şu an önemli bir tehlike bulunmadığını söyledi. Kurnaz, "Ancak tablo için çok da iyi diyemeyiz. Mevcut sıcaklık değerleri düşmez, kış yağışları gerçekleşmez ise yaz dönemi için sıkıntılı günler görebiliriz. Küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerin başında ülkemiz geliyor. Nüfusumuza göre elimizdeki su yetersiz. Temel sorunlardan biri de toplama havzalarının yetersizliği. İstanbul'da dağ taş beton oldu. Yağmur suları kanalizasyona gidiyor. Su havzasına ev yapmak, suyun boş yere denize akması demek" dedi.
 
Prof. Dr. Levent Kurnaz açıklamalarına şöyle devam etti: "BM iklim raporlarına göre 100 yıl sonra ortalama sıcaklığın 5-6 derece artması bekleniyor. Gelecekte şubat ayının bazı günleri İstanbul'daki sıcaklık 25 derecenin üzerine çıkacak." diyerek önemli uyarılarda bulundu.
 
 
Meteoroloji Kuraklık Pastırma Yazı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor
Huawei Mate 20, 16 Ekim’de Tanıtılıyor