Piyasalarda gözler Fed'in açıklayacağı faiz kararına çevrildi

Fed'in açıklayacağı faiz kararı öncesi ABD doları güne düşüşle başladı.

Piyasalarda gözler Fed'in açıklayacağı faiz kararına çevrildi
Piyasalarda gözler Fed'in açıklayacağı faiz kararına çevrildi Kerem Çelik
Bu içerik 903 kez okundu.

Türk Lirası karşısında sürekli değer kazanmasına rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nı (TCMB) son dönemlerde faiz artıracağı yönünde söylentilerin yer alması nedeniyle, ABD doları son dönemlerin en düşük seviyeleri olan 3.83'e geriledi.

Akşam saatlerinde Fed'in piyasalar üzerinden büyük etkisi olacak olan kararını açıklaması beklenirken, ekonomistler Fed'in büyük ihtimalle faiz arttırmasına gideceğini düşünüyor. Yeni dönem için 'dotplot' olarak nitelendirilen faiz artış öngörülerinin 3'ten 4'e yükseltilip yükseltilmeyeceği hususunun ise daha önemli olduğuna belirtiliyor.

Bazı ekonomistler, faiz tahminlerinin 3'ten 4'e çıkabileceğini tahmin ediyor. HSBC Portföy Yönetimi çalışanlarından İbrahim Aksoy, faiz artış öngörüsünün indirilmesinin ABD dolarına negatif, arttırılmasının pozitif yönde yansıyabileceğini belirtiyor.

Aksoy ayrıca, "Fakat vergi indirim paketinin ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosunda geçtiği bir ortamda 2018 ortalama faiz artışı tahmininde aşağı yönlü revizyon görülmeyebilir. Yellen’ın basın toplantısında yapılacak açıklamalar, son toplantısı olsa da, geleceğe dair sinyal oluşturacağı için izlenecek." değerlendirmelerini yapıyor.

TCMB'nin yarın açıklayacağı faiz kararının da piyasalarda büyük ses getirmesi bekleniyor. Bankanın kararına ilişkin ağırlıklı beklenti TCMB'nin Türk Lirsı'ndaki değer kaybı ve çift haneli rakamları gören enflasyonu dikkate alarak GLP faizini yükselteceği yönünde, ancak ne kadar yükseltileceği konusunda farklı fikirler beyan ediliyor.

Kapital FX çalışanı Enver Erkan "Kurda iki Merkez Bankası’nın aksiyonlarının bileşimi olarak bizim açımızdan negatif senaryoda 3,91’deki geniş bant direnci, pozitif olan senaryoda ise 3,80-3,75 bölgesi hedefte olabilir." yorumunda bulundu.

dolar fed tcmb
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu