Meteoroloji’den Kritik Hava Uyarısı

Geçtiğimiz bugünlerde havaların sıcaklık değerlerinin normalin üzerinde seyretmesi üzerine uzmanlar yazın bir takım sıkıntılar yaşanabileceğini ifade etti.

Meteoroloji’den Kritik Hava Uyarısı
Meteoroloji’den Kritik Hava Uyarısı Beyza
Bu içerik 593 kez okundu.

Kasım ve Aralık aylarında İstanbul’ da havaların sıcaklık değerlerinin ortalamanın  üzerinde görülmesi şuan hala devam etmektedir. Yaşanan bu havalarda megakentte oluşan bir takım yağışların azalmasına sebep olurken, uzmanlarda yaptıkları araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bu tablonun küresel iklim değişikliğinden meydana geldiğini aktarmaktadır. Özellikle şuan  İstanbul’ da ki barajlardan ortalama doluluk oranlarına baktığımız zamanlarda Aralık ayının ilk başları itibari ile yüzde 55 seviyesine geri gitmiş durumda. Yapılan Melon projesi sayesinde şuan İstanbul’ da herhangi bir su ile ilgili sıkıntı yaşanmayacaklarından emin olduklarını da belirtti.

Boğaziçi Üniversitesinden gelen araştırma raporlarının sonuçlarına göre uzmanlar şuan İstanbul da ki barajların  doluluk oranı ile ilgili bir tehlikenin olmadığını aktarırken devamında da:

“Fakat şuan oluşmuş olan bu durum için her şey çok iyi diyemeyiz. Mevcut olan sıcaklık değerleri düşmez. Kışın yağacak olan yağışlar gerçekleşmez işe yaz mevsimi geldiği zaman zor günler yaşayabiliriz. Yaşanan küresel iklim değişikliklerinden de en çok bizim ülkemiz zarar görmektedir. Nüfus sayımıza göre elimizde bulunan su miktarı çok yetersiz. Diğer en temel sorunlardan birisi de toplama havzalarının çok yetersiz olması. Etrafımıza baktığımız zaman İstanbul’ un her yeri dağ taş ve beton parçasından oluşmaktadır. Yağan yağmurların suları kanalizasyona akıyor. E böylelikle ortaya çıkan sonuç,  suyun boş yere denize akması, bu da bizim zararımıza” ifadelerini aktardı.  

 

 

 

meteoroloji hava aralık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu