Alo 170 çalışanları kadrodan çıkartıldı

Hükümet tarafından taşeron işçilere kadro müjdesi gelirken, işçilerin konu hakkında bilgi aldıkları "Alo 170 çalışanları" kadrolu işçi konumundan düşürüldü.

Alo 170 çalışanları kadrodan çıkartıldı
Alo 170 çalışanları kadrodan çıkartıldı Kerem Çelik
Bu içerik 1064 kez okundu.

Hükümet yetkilileri taşeron işçilere kadro verileceğini duyurulmasına rağmen henüz bu konuda bir hamle yapmaması kafalarda soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor. Kafaları karıştıran bir başka durum da, “ALO 170” hattı personelinin kadro dışı kalması oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde çalışan ve her gün yaklaşık birçok taşeron ile konuşarak konu hakkında bilgiler vermeye çalışan ALO 170 personelinin kadrolu işçi konumundan çıkarıldığı bilgisine ulaşıldı. Edinilen bilgilere göre ALO 170 personeli "araçta personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı" çerçevesinde değerlendirildiği için kadro düzenlemesine eklenmedi. 

Türkiye genelinde yaklaşık bin 135 personeli bulunan ALO 170 servis ağınının başta Başkent Ankara olmak üzere Aksaray, Trabzon, Şanlıurfa, Muş, Sivas, Bayburt ve Kütahya'da hizmet binaları bulunuyor. Bu binalarda taşeron firmalar tarafından çalıştırılan bin 135 kişinin kadro dışı bırakıltığı ortaya çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, konuya ilişkin verdiği demeçte, internet ve telefon üzerinden taşeron düzenlemesi konusunda merak edilen soruların yanıtlanacağını belirtmişti. Bakan Sarıeroğlu'nun bu açıklamasının ardından seslerini duyurmak isteyen bazı ALO 170 personeli kendilerinin de kadro düzenlemesinin içerisinde yer almaları gerektiğini kaydetti. ALO 170'te 2010 yılından bu yana çalışmakta olan arkadaşlarının da olduğunu belirten personeller, "Yıllardır çalışıyoruz, biz de iş garantisi istiyoruz" ifadelerini kullandı.

ALO 170 personellleri gibi, kamu hizmeti için "araçla personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı" yoluyla kurum ve kuruluşlarda görevlendirilen çağrı merkezi çalışanları da kadro düzenlemesi dışına itildi. Düzenlemeye göre; Kalkınma Ajansları, Anadolu Ajansı ve TRT gibi özel bütçeli kurumlar da kapsam bırakılmış vaziyette. 

Kamu İhale Kanunu Genel Tebliği’ne göre, net ihale bedelinin %70’i araç temini, %30’u personel için ise bu ihale "araçla personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı" çerçevesinde baz alınıyor. Düzenlemeye göre; şoförlü araç kiralama, yemek hazırlama gibi alanlarda çalışan taşeron işçiler de kadro dışında kalıyor.

Alo 170 kadro taşeron
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu