Aydın'da 3 boyutlu yaya geçidi dönemi

Aydın'da bir süre uygulanmaya başlayan üç boyutlu yaya geçitleri vatandaşların büyük ilgisini çekti.

Aydın'da 3 boyutlu yaya geçidi dönemi
Aydın'da 3 boyutlu yaya geçidi dönemi Kerem Çelik
Bu içerik 2278 kez okundu.

Efeler ilçesindeki Hürriyet Bulvarı'nda ilk olarak uygulana projeye ilgi büyük olsa da, bir süre daha tepkilerin ölçüleceği ve gidişata göre projenin kent geneline yayılıp yayılmayacağına karar verileceği öğrenildi. 

Konuyla ilgili konuşan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, bu proje ile trafikte kuralları hiçe sayan sürücüler yüzünden tehdit altında olan yayaların güvenliğini arttırmayı amaçladıklarını belirtti.

Daha güvenli bir trafik için hayata geçirilen bu uygulama Optik yanılsama sağlayarak sürücülerin ilk başta yavaşlamasına daha sonra kontrollü bir şekilde durmasına yardımcı oluyor. Hal böyle olunca sürücüler de ister istemez trafiği paylaştıkları yayalara karşı bir farkındalık geliştiriyor. Araç içerisinde bulunan kişilerin yolda yürümekte olan vatandaşlara karşı sorumluluğunu ortaya çıkaran proje yaya geçitlerinin 3 boyut özelliğiyle boyanmasının ardından ortaya çıkıyor.

Görsel olarak kente ayrı bir hava katan üç boyutlu yaya geçitleri hem de sürücülerin dikkatini çekerek onları yavaşlatabiliyor. Sürücüler tarafından ilk başta barikat olarak değerlendirilen üç boyutlu yaya geçitleri araçların hızını düşürmekte şu an için önemli bir rol oynuyor. Trafikte olası tehlikelerin önüne geçmek istediklerinde, bu yüzden böyle bir projeye başladıklarını kaydeden başkan Çerçioğlu, trafikte yayaların güvenliğinin kenileri için çok önemli olduğunu söyledi. Araç sürücülerinin yaya geçitlerinden transit geçtiğini ve bu yüzden yayaların can güvenliğini tehdit ettiğini kaydeden Çerçioğlu, trafikte güvenliği arttırmak ve yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlamak için böyle bir projeye imza attıklarını ifade etti.

Projenin kent geneline yayılmasıyla okul önlerinde ve yakınlarında bulunan yaya geçitlerinin ilk olarak 3 boyutlu hale getirileceğini kaydeden Başkan Çerçioğlu, "Aydın'da çocukların güvenliğini sağlamak için bir adım daha attıklarını söyledi. Hayata geçirilen uygulamalarla tüm Türkiye'ye örnek olmaya devam ettiklerini ifade eden başkan Çerçioğlu "Hep ilkleri hayata geçiren belediye olarak Türkiye'ye örnek olmaya devam ediyoruz. Umuyoruz ki Türkiye'de ilklerden olan uygulamayla sürücüler yayaların güvenliği konusunda daha duyarlı olurlar" ifadelerini kullandı.

aydın efeler ilçesi yaya geçidi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu