Katar, İngiltere'den savaş jeti alacak

Savunma güçlendirmek adına ABD ve Fransa ile milyar dolarlık anlaşmalar yapan Katar hükümetinin, bu kez de İngiltere ile savaş uçağı alma konusunda anlaştığı öğrenildi.

Katar, İngiltere'den savaş jeti alacak
Katar, İngiltere'den savaş jeti alacak Kerem Çelik
Bu içerik 727 kez okundu.

Suudi Arabistan'ın önderliğinde diğer Körfez ülkelerinin ambargo uyguladığı Katar hükümeti, Körfez krizinin ardından savunmasını güçlendirmeye devam ediyor. ABD'den çok sayıda silah ve mühimmat alan ve geçtiğimiz hafta Fransa ile 12 milyar Euro'luk bir anlaşma sağlayan Katar'ın şimdi de, İngiltere ile 24 adet Eurofighter Typhoon model savaş uçağı alma konusunda anlaştığı, anlaşmanın toplam maliyetinin 8 milyar dolar civarında olduğu aktarıldı.

Katar Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İngiltere ve Katar arasında yapılan uçak anlaşmasının yanı sıra, ortak operasyon filosu oluşturma konusunda da bir anlaşmaya varıldığı aktarıldı. Bu kritik hamlenin bölgede bir ilk olma özelliği taşıması da ayrıca dikkat çeken başka bir husus. İki ülkenin oluşturacağı filoda pilot ve teknisyenleri her an savaşa hazır hala gelebilecek tüm hava operasyonları bulunacak. Ayrıca 2022 FIFA Dünya Kupası'nda Katar'ın hava güvenliğinin eksiksiz olması amaçlanıyor.

Katar hükümeti geçtiğimiz hafta da Fransa ile 12 milyar Euro'luk bir anlaşma yaptığını ve anlaşma şartlarına göre bu ülkeden 12 adet rafale savaş uçağı alacağını duyurmuştu. Açıklamada aynı tip uçaktan 36 adet daha satın alma opsiyonu olduğu kaydedilmişti.

Geride kalan 5 Haziran Körfez ülkeleri "Teröre destek verme" su suçlamasını yönelttiği Katar'a ambargo uygulayarak bu ülkeyi yalnızlaştırmıştı. Bu hamlenin ardından yeni bir arayışa giren  Katar hükümetini, 15 Haziran'da ABD ile savaş uçağı alma konusunda anlaşmaya varmıştı. Ortaya atılan iddialara göre, bu anlaşmanın bedeli 12 milyar dolar seviyelerindeydi. Anlaşmaya göre Katar, ABD'den 72 adet F-15 tipi savaş uçağı alacaktı.

katar ingiltere savaş uçağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu