23 Aralık’tan Sonra Çocuklar İçin Yasaklar Geliyor

Çocuğu olan ebeveynlerin dikkat etmesi gerekiyor. 23 Aralıktan sonra bazı yasaklar geliyor.

23 Aralık’tan Sonra Çocuklar İçin Yasaklar Geliyor
23 Aralık’tan Sonra Çocuklar İçin Yasaklar Geliyor Beyza
Bu içerik 2024 kez okundu.

Çocuğu olan ebeveynler kansorejen maddeler içerdiğinden dolayı yasaklanan bazı ürünlere dikkat etmeleri gerekiyor. İçerisinde kansorejen madde bulunduğu düşünülen, ayakkabı, çanta, takı, tekstil ürünleri, saatler, bebek bezleri, oda spreyleri, deterjanlar, ev temizliği ürünleri gibi bir çok ürünün kullanılmaması yönünde ihtarlar gelecek. 23 Aralık’tan itibaren bu ürünler araştırılarak yasaklar başlatılacak.

Deri, tekstil ürünlerinden düğme ve fermuarlara kadar birçok üründe kansorejen maddeler tespit edildi. Vücutta kansere neden olabilecek, kurşun, krom VI, DMF ve PAH maddelerine tamamıyla yasak getirildi. Oldukça ucuza satılan oyuncak ve kırtasiye ürünlerinden bu yüzden ebeveynlerin uzak durmaları gerektiği de belirtildi. Özellikle de kırtasiye ve çocuk oyunları kısmında alerjiye ve kansere neden olan PAH maddesinin bulunması halinde o oyuncak ve kırtasiye ürünü yasaklanacak. Yasaklanan ürünleri anne babaların iyi takip etmesi gerekiyor. Bu üründen çocuklar sahip ise hemen ürünler çöpe atılmalı. 

Ayrıca oda spreylerinde ve temizlik ürünlerinde alerjiye neden olabilecek olan 1.4 diklorobenzen maddesine sahip ise o üründe tamamıyla kaldırılacak. Bunun yanı sıra aksesuar ve takılarda da bazı alerjik maddelere rastlandı. Yapılan araştırmalar neticesinde evlerimizde çocuklarımızın ağızlarını sürdüğü bir çok yerde alerjik ürünler bulunuyor. Bu ürünler sadece alerjik olmasıyla kalmayıp, kanser edebilen bazı maddeleri de içeriyor. 23 Aralık’tan sonra gelecek olan yasakları anne ve babaların oldukça dikkat etmeleri gerekiyor. 

Kansorejen Madde Ürünler Sağlık Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu