Türkiye Ekonomisi, 2017'nin 3. çeyreğinde yüzde 11.1 büyüdü

Türkiye Ekonomisi 2017 yılının 3. çeyreğinde yüzde 11.1 büyüyerek yeni bir rekora imza attı. 3. çeyrekte gerçekleşen büyümeyle 2017 yılındaki toplam büyüme yüzde 6.5 seviyelerini gördü. Bu da Türkiye'yi hızlı büyüyen ülkeler arasında soktu.

Türkiye Ekonomisi, 2017'nin 3. çeyreğinde yüzde 11.1 büyüdü
Türkiye Ekonomisi, 2017'nin 3. çeyreğinde yüzde 11.1 büyüdü Kerem Çelik
Bu içerik 1608 kez okundu.

Sürekli büyümekte ve gelişmekte olan Türk ekonomisinin 2017 yılının 3. çeyreğin yüzde 11.1 büyümesinin ardından bu gelişmeyle ilgili olarak yetkililerden açıklamalar geldi. 

İşte konuya ilişkin açıklamalarda bulunan isimler ve açıklamaları:

NİHAT ZEYBEKÇİ

İlk resmi açıklama Ekonomi Nakanı Nihat Zeybekci'den geldi. Bakan Zeybekçi sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, geride kalan nisan ayından günümüze kadar iki noktanın üzerinde durduklarını belirtti. 

Bu noktalardan ilkinin uluslararası kuruluşlar tahminlerini bir bir arttırması olduğunu kaydeden Zeybekçi, ikincisini ise Türkiye'nin üçüncü çeyrekte G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomiye sahip ülke olacağını kaydetti. 

Zeybekçi açıklamalarına, üçüncü çeyrekte kaybedilen yüzde 11.1'lik büyümenin daha önce yaptığı açıklamaları haklı çıkarmasının sevindirici olduğunu aktardı.

MEHMET ŞİMŞEK

Konuya ilişkin açıklama yapan bir diğer isim ise Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek oldu. Şimşek açıklamalarında,  Türkiye'nin 2017 yılı boyunca büyeme oranının yüzde 6.5 olduğunu hatırlatarak net ihracatın gerçekleşen büyüme oranına katkısınının üçüncü çeyrekte yüzde 0.2 düşüş gösterdiğini belirtti. 

2017 yılında rekora koşan enflasyonunun yeni dönemde tek hanelere düşeceğini belirten Şimşek, 2018'in ilk çeyreğinde bazı oranların aşağı seviyelere doğru ivme göstereceğini vurguladı.

Türk lirasının da yeni dönemde diğer kazanacağını ve istikrarını koruyacağını kaydeden Şimşek, TL'nin döviz kurları karşısında erimesinin son bulduğunu belirtti.

LÜTFİ ELVAN

Konuya ilişkin açıklama yapan son isim ise Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan oldu. Elvan açıklamalarında Türkiye'nin 2017 yılında büyüme oranının toplam da yüzde 7 seviyesine yaklaşacağını belirterek. 4. çeyrekte gerçekleşecek büyüme oranı 6-7 civarında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

ekonomi nihat zeybekçi mehmet şimşek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu