Siber saldırılara karşı 1.5 milyon 'Beyaz Hacker' aranıyor

Dünya devletleri son zamanlarda bir siber savaşın içine girdi. Gittikçe artan siber saldırılar, devletlerin kamu ve özel kululuşlarını tehdit ediyor.

Siber saldırılara karşı 1.5 milyon 'Beyaz Hacker' aranıyor
Siber saldırılara karşı 1.5 milyon 'Beyaz Hacker' aranıyor Akay
Bu içerik 1173 kez okundu.
Dünya devletleri son zamanlarda bir siber savaşın içine girdi. Gittikçe artan siber saldırılar, devletlerin kamu ve özel kululuşlarını tehdit ediyor. Bu saldırıların toplam yıllık  zararı milyarlarca doları bulabiliyor. Gelecek 5 yıl içinde dünyadaki Siber Güvenlikçi (Beyaz Hacker) ihtiyacı 1.5 milyon olacağı tahmin ediliyor. Türkiye'de ise 30 bin Siber Güvenlikçi açığı var.
 
ilk olarak Estonya'yaya 2007 yılında bir siber saldırı olmuştu. Estonya, bu saldırıyı Rusya'nın yaptığını iddia ederek BM'ye başvurdu. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Estonya'ya siber uzmanlar göndererek duruma el attı. Son zamanlarda Rusya Amerika'ya, İngiltere Çin'e, Amerika Türkiye'ye ve Japonya Amerika'ya defalarca siber saldırı gerçekleştirdi. Bunlardan başka dünyanın her yerinden benzer saldırılar gerçekleşiyor.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'de geçen yıl 90 milyon siber saldırı olduğunu söyledi. En fazla saldırıya uğrayan iller Ankara ve İstanbul. Bakan Arslan, "Saldırının kaynakları belli olmasa da ülkeler birbirlerini milyonlarca dolar zarara uğratıyor. Bu savaş silahlarla yapılmıyor, dijital ortamda gerçekleşiyor. Bir nevi Dünya Hack Savaşı" dedi.
 
Dünya devletlerinin kritik altyapıları, hassas bilgileri, işletmeler ve internet kullanan herkes siber hackerlerin etkisi altına girmiş durumda. Dünyadaki devletler artık siber ordular hazırlıyor. Bu durumda gelecek yıllarda 1.5 milyona yakın siber güvenlikçiye ihtiyaç duyulacak. Yapılan araştırmada siber saldırıların global ekonomiye her yıl trilyon dolar kadar zarar verdiğini tespit edildi.
 
Nasıl Siber Güvenlikçi (Beyaz Hacker) Olunur?
 
Üniversitenin 2 veya 4 yıllık Siber Güvenlik Bölümünü bitirmek ve Özel Kuruluşlardan Siber Güvenlikçi kursunu bitirmek'le siber güvenlikçi olunur. Eğer iki durumdan herhangi birinden diploma veya sertifika almışsanız başvurunuzu yapabilirsiniz. Siber Güvenlik Bölümü bulunan üniversiteler; Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi.
 
Siber Güvenlikçilere ödenen ücretler, Türkiye'de, kamu'da yıllık 120 bin liraya kadar, özel kesimde ise yıllık 50 bin liraya kadar. Amerika'da yıllık 350 bin dolara kadar, Avrupa ülkelerinde ise yıllık 120 bin dolara kadar.
 
 
Siber Saldırı Hacker Beyaz Hacker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu