Yeni doğan çocuğun nüfus işlemleri hastanede yapılabilecek...

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, yeni doğan çocukların nüfus kaydına ilişkin müracaatları hastanede yapılabileceğini belirtti.

Yeni doğan çocuğun nüfus işlemleri hastanede yapılabilecek...
Yeni doğan çocuğun nüfus işlemleri hastanede yapılabilecek... Akay
Bu içerik 1466 kez okundu.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, yeni doğan çocukların nüfus kaydına ilişkin müracaatları hastanede yapılabileceğini belirtti. Ayrıca yeni bir adrese yerleşen vatandaş nüfus dairesine gitmeden ilgili kurum tarafından sisteme kaydedilebilecek.


Yeni Doğumların Nüfus İşlemleri


Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, nüfus kanununda yapılan yeni değişiklikle, hastanede doğan bir çocuğun, artık anne ve babasının nüfus  müdürlüğüne gitmesine gerek kalmadan, hastanenin internet sistemi üzerinden  kaydının yapılabileceğini açıkladı.


Güner, "Çocuk hastanede doğdu. Anne ve babası, hastane yönetimine gidip bizim bu  hastanede doğan çocuğumuzu şu isimle tescil edin derse hastane aynı nüfus  müdürlüğü gibi müracaatı alacak, doğum tutanağı düzenleyecek, imza ettirecek.  Bunun altyapısı sağlandığında bizim vereceğimiz bağlantıyla bu doğum olayını  sisteme girecek. Nüfus müdürlüğüne gitmeye gerek kalmayacak." diye belirtti.


Adres Değişikliği İşlemleri


Güner, yeni kanun değişikliğiyle adres sorununun çözüldüğünü söyledi. Yeni bir adrese taşınan vatandaşın, su, elektrik ve doğalgaz aboneliği yaptırdığı sırada verdiği adres beyanının nüfus müdürlüğüne gerek kalmadan adres değişikliği olarak sisteme kaydedilebileceğini açıkladı.


Güner, "Örneğin vatandaşımız ASKİ'ye gitmiş, bir de oradan çıkıp öncesinde veya sonrasında nüfus müdürlüğüne  gitmesin diye o kuruluş onun beyanını nüfus müdürlüğüne bildirecek, onun adres kaydını onun vasıtasıyla değiştireceğiz. Yani vatandaş bir yere daha az gitsin, vatandaşın işi biraz daha hızlı yürüsün ve bizim de kayıtlarımız düzgün ve güncel olsun" dedi.


Güner, vatandaşların asıl adresinden başka adreslerin bulunabileceği, kanunda yapılan yeni değişiklikle asıl adres ile başka adresin aynı hukuki değere sahip duruma getirildiğini açıkladı.


İsim ve Soyisim


Güner, kanunda yapılan bir başka yenilikle isim ve soy isimlerdeki harf değişikliklerinin, mahkemeye gitmeden oluşturulacak İdare Kurulu tarafından düzeltme işi yapılabileceğini ifade etti.

Yeni Doğan Nüfus
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu