Soğuk Derdine Deva: Soğan Kebabı

Gaziantep yöresine ait olan soğan kebabı grip ve nezle gibi hastalıklara karşı birebir.

Soğuk Derdine Deva: Soğan Kebabı
Soğuk Derdine Deva: Soğan Kebabı Beyza
Bu içerik 1786 kez okundu.

UNESCO tarafından gastronomi dalında tespit edilen ve Gaziantep mutfağında önemli bir yere sahip olan soğan kebabı, kış aylarında yaşanan gribal enfeksiyonlara karşı koruyu bir etki gösteriyor olması nedeni ile yöre halkından yoğun bir talep görmektedir.

Ürün çeşitliliği ve lezzeti ile her daim en önde olmayı başaran ve UNESCO’ nun gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı” nda bulunan ve Gaziantep mutfağının en önemli lezzetlerinden birisi olan soğan kebabı kış mevsiminde en çok tercih edilen yemeklerden biridir.

Soğan kebabı, acı soğan ve etin bir araya gelmesi ile oluşturulan, nar ekşisi, pul biber ve limon ile karıştırılıp meydana gelen bu kebap lezzeti ile olduğu kadar görüntüsü ile de dikkat çekmektedir.

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre de soğanın içerisinde bol miktarda A, B ve C vitaminleri, fosfor, iyot ve kükürt gibi bir çok faydalı maddeler içermektedir.

İçerdiği bu maddeler yönüyle de soğan adeta doğal bir antibiyotik görevi görür diyebiliriz. Ayrıca soğanın kanser hastalığına karşı da koruyucu bir görevi bulunmaktadır. Uzmanların birde dikkat çektikleri nokta vücutta ki iyi kolesterol seviyesini yükselttiğini de tespit ettiklerine değindi.

Soğan kebabı kış mevsimi için vazgeçilmez bir parçadır. Hatta Gaziantep halkı içinde olmazsa olmazları arasında yer alır. Burada halk genellikle daha sağlıklı beslenir. Mutfaklarının da UNESCO tarafından koruma altına alınmış olması halkın kendini güven içerisinde hissetmesini sağlar. 

Gaziantep soğan kebap
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu