Faturasını Ödemeyen Vatandaşın Vay Haline

Faturasını ödemeyen vatandaş artık icralık oluyor.

Faturasını Ödemeyen Vatandaşın Vay Haline
Faturasını Ödemeyen Vatandaşın Vay Haline Beyza
Bu içerik 760 kez okundu.

Yargıtay’ ın son aldığı karar ile birlikte Telekom, telefon, elektrik, bankalar ve tüketiciler ile birlikte yaşanan 3 bin 600 liranın altında kalan miktarlar olduğu zaman mahkeme kararına gerek duyulmaksızın “ilamsız icra” takibi yapılamıyordu. Fakat geçtiğimiz gün gidilen değişiklik ile birlikte artık bundan sonra telefon, elektrik, su şirketleri olmak üzere 6 bin liradan az olan alacak miktarları için tüketici hakem heyeti kararı şartı olmadan, tüketici hakkında icra takibi başlatılacak.

Ak Parti Grup Başkanvekili  Mustafa Elitaş’ ın imzasının onayı ile gidilen bu değişiklik önergesinde “Bu madde ile uygulamada çok önemli olan bir ihtiyacımız karşılanacaktır açıklamalarında bulundu. ve ardından Tüketici Hakem heyetleri; tüketici işlemlerimden ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümü için, mahkemenin öncesinde çözüm mercii olarak görev yerine getirmektedir” denildi.

Avukatlarında dikkat çektikleri bu konuda mevzu bahis olan şirketlerin, bankaların tüketicinin ödeyemediği herhangi bir faturası için icra koyabilme yolunun çok rahat bir şekilde ortaya çıktığını belirttiler.

Halbuki daha eski Yargıtay  kararlarına bakınca Tüketici Kanununda ki uyuşmazlık sınırının altına kalan alacak miktarları için ilamsız icra yapamadıklarını hatırlatan avukatlar artık yeni çıkan bu karar ile doğrudan vatandaşa icra gönderilebileceğini belirttiler. Oluşan son durum ile birlikte tüketcilerin borçlarını 7 iş günü içerisinde ödemeleri gerektiği ya da itiraz etmelerini ve açılan davayı kaybetmiş olmaları durumunda hem mahkeme harcını hem de avukatlık ücretini yani oluşan tüm masrafları ödemek zorundadır.

 

fatura icra tüketici
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
“Bir Deli Rüzgar” Dizisi Oyuncularının Aşkı Gerçeğe Dönüştü
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu
Bariyerlere Çarpan Otomobil Herkesi Korkuttu